AFAD'dan alınan bilgilere göre Yozgat'ta 2 katlı ev, Tokat'ta 5 ahır hasar gördü. Vatandaşlar peş peşe meydana gelen bu depremlerin tetikçi olup olmadığını araştırmaya başladı. Merak edilen başta "Deprem Kuzey Anadolu fayını tetikler mi

BAKAN YERLİKAYA'DAN İLK AÇIKLAMA
İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, "Tokat ili Sulusaray ilçesinde 5.6 büyüklüğünde meydana gelen depremde Tokat Valimiz, AFAD ve ilgili kurumlarımızın tüm ekipleri saha taramalarına başlamıştır. Gelişmeleri takip ediyoruz. Depremden etkilenen vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi sunuyorum. Allah ülkemizi ve milletimizi afetlerden korusun." dedi. Peş peşe deprem sonrası vatandaşlar olası İstanbul depremini tetikleyip tetiklemeyeceği hakkında araştırmalar yapmaya başladı. Deprem Uzmanı Prof. Dr. Osman Bektaş, "Deprem Kuzey Anadolu fayını tetikler mi?" sorusuna açıklık getirdi. İşte Prof.Dr. Osman Bektaş'ın o açıklamaları...

"FAYI TETİKLEYECEK BİR DURUM YOK"
Kuzey doğu fayını kesen bir fay. Amasya, Çorum fayı 1996'da olmuştu buna benzer bir fay üzerinde. Bu da Tokat civarında Kuzey Anadolu Fayını dar açıyla kesen levha içi fay diyelim. Şuanda depremin geliştiği fay levha içi faydır. Yani Kuzey Anadolu fayının bir koludur. Sabah 4,7 arkadan 4,1 ve şimdi de 5,6 deprem olunca biz şunu söyleyebiliyoruz. Daha önce yaşadığımız depremler öncü idi bu da umarım ana depremdir. Zaten 1996 yılında bu faya paralel olarak yaşanan Amasya depremi de 5,5 civarındaydı. Bu da benzer deprem üretti. Tabi haliyle bu stres Kuzey Anadolu fayına yansıdı. Ancak Kuzey Anadolu fayı 1940'larda yırtılmıştı. 7 büyüklüğünde depremler üretmişti dolayısıyla henüz o fayı tetikleyecek bir durum yok. 1940 yılında enerjisi boşalan Kuzey Anadolu fayı farklı çok etkili olacağını düşünmüyorum.

"ANAKOL ÜZERİNDE DEĞİL"
Bu Kuzey Anadolu fayının anakolu üzerinde değil, yan kolları üzerinde yine Kuzey Anadolu fayına bağlı ama buranın çok uzun olmadığını dolayısıyla 6-.6.5'a kadar deprem oluşturabileceğini, 7'ye çıkmayacağını söylemiştim. Nitekim hemen akabinde de 5.6 büyüklüğündeki deprem şöyle kritik; Türkiye'deki yapıların hasar sınırları 5.5'la başlıyor. Dolayısıyla 5.6 bu anlamda önemli olabilir. Mühendislik olarak hatalı binalarda mutlaka hasarlar meydana gelmiş olabilir.

Saimbeyli'de çıkan orman yangını kontrol altIna alındı Saimbeyli'de çıkan orman yangını kontrol altIna alındı

KUZEY ANADOLU FAY HATTI NEREDE?
Kuzey Anadolu Fay Hattı (KAF), Türkiye'nin kuzeyinden geçen ve yaklaşık 1.500 kilometre uzunluğunda olan bir fay hattıdır. Kuzey Anadolu Bölgesi'nin tamamının yanı sıra, Marmara Bölgesi'nin kuzeyi, Karadeniz Bölgesi'nin batısı ve Ege Bölgesi'nin kuzeydoğusunda yer almaktadır.

KUZEY ANADOLU FAY HATTI HANGİ ŞEHİRLERDEN GEÇER?
KAF, Kuzey Anadolu Dağları'nın oluşumundan sorumlu olan fay hattıdır. Fay hattının geçtiği bölgelerde sık sık depremler meydana gelir. KAF'ın geçtiği illerden bazıları şunlardır: Edirne, Kırklareli, Tekirdağ, İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Bolu, Düzce, Zonguldak, Bartın, Karabük, Kastamonu, Sinop, Samsun, Ordu, Giresun, Artvin, Rize, Trabzon, Gümüşhane, Bayburt, Erzurum, Erzincan, Sivas, Tokat ve Amasya.