TKP hakkında her şeyi anlatıyoruz!” denilerek çağrı yapılan buluşmada, TKP’nin seçimden ne beklediği, cumhurbaşkanlığı seçiminde ne yapacağı, neden devletçiliği savunduğu, din düşmanı olup olmadığı, Mustafa Kemal hakkındaki düşünceleri gibi kendisiyle ilgili çok tartışılan konulara açıklık getirildi.

TKP Genel Sekreteri Kemal Okuyan'ın konuşmacı olarak katıldığı buluşmada, Şair Nihat Behram, Müzisyen Gülcan Altan ve Tiyatro Sanatçısı Orhan Aydın sahne alacak. Yunanistan Komünist Partisi (KKE) Merkez Komitesi adına Thanasis Pafilis, buluşmada konuşma yaptı.

Türkiye’nin her noktasından gelecek 600 TKP milletvekili adayı da buluşmada yerini alırken, TKP emekçilerin sesi olacak adaylarını da bu toplantıyla tanıttı.

TKP’nin Bolu adayları Serpil Yaman, Azize Ergün ve Mehmet Yaşar oldu.

TKP adayları arasında başörtülü yurttaşlar var, çelişki mi?

Biz aydınlanmacı bir partiyiz. Biz laik bir Türkiye’yi savunuyoruz. Neden adaylarımız arasında başörtülüler var? Yıllar önce türban meselesi Türkiye’nin gündemine sokulduğunda ‘Türban neyi örtüyor’ diye broşürler dağıttık, itiraz ettik. Çok akıllıca bir operasyon ortaya konulmuştu o dönem.

İsteyen istediğini giyer, mantıklı olan bunu söylüyor. Ama bu, din istismarcılarının siyasal islamcıların elinde başka bir yere taşınıyordu, kullanıyorlardı bu söylemi. Kadınların istediğini giyme hakkı üzerinden bir operasyon başlatıldı. Bu yobaz operasyona itiraz ettik biz. Biz nasıl bağımsız ve eşitlikçi bir ülke kuracaksak, laikliği de ayağa kaldıracağız.

İNCE’NİN DANIŞMANININ EŞİ BELEDİYE ÖZEL KALEM MÜDÜRÜ OLDU İNCE’NİN DANIŞMANININ EŞİ BELEDİYE ÖZEL KALEM MÜDÜRÜ OLDU

Biz özgürlükçü bir partiyiz ama. Bizim partimizde insanların inançlı olup olmaması için kimseyi alakadar etmez, kimseye sorulmaz. Bizim insanların inancına, ibadetine karışmak gibi bir tercihimiz olamaz. Eşitlikçi bir dünyayı savunuyorsa, hoş geldi sefa geldi Türkiye Komünist Partisine gelenler. Biz TKP’nin adaylarına başörtülü-başörtüsüz diye bakmayız, saç rengine bakmayız. Onlar emekçi halkı temsil eden milletvekili adayı yoldaşlarımızdır.

TKP neden HDP’nin başını çektiği ittifaka dahil olmadı?

Bir seçim düşünün ki, sadece milletvekillikleri pazarlıkları, ittifaklar konuşulsun. Biz başka şeyler konuşulsun, Türkiye karanlıktan nasıl kurtulur, bu konuşulsun istiyoruz. Tabii ki siyasette ittifaklar olacak. Bizim HDP içerisinde dostlarımız var, tabii ki var. HDP bir siyasi parti olarak haksızlığa, zulme uğrayan, şu anda da kapatılma tehlikesi altında bir parti. Bununla dayanışma sonsuz. İttifaklık başka bir şey.

HDP’li yöneticiler belli aralıklarla Türkiye’de patronların en tehlikeli örgütü olan TÜSİAD’la ara ara görüşüyor, fikir alışverişinde bulunuyorlar, kaynaşıyorlar. Bizim için TÜSİAD mücadele edilmesi gereken düşman bir örgüttür. Biz emekçi halka düşman olanlarla yan yana gelenlerle bir arada olanlar hareket etmeyiz, ittifak da kurmayız.

'Şeyh Sait'e yoldaş diyip, NATO'ya hayır diyemeyenlerle TKP ittifak olmaz'

Şeyh Sait’e yoldaş diyenlerle, biz bir arada olamayız, ittifak olamayız.

 ‘NATO’ya hayır’ diyemeyenlerle de Türkiye Komünist Partisi ittifak olamaz.

HABER:Berfin MUTLU