HABER MERKEZİ

İstanbul'da karıştığı ölümlü trafik kazasının ardından ABD'ye kaçan ve Türkiye'nin iade talebi üzerine Boston'da yakalanan 17 yaşındaki Timur Cihantimur'un iade süreciyle ilgili yargılamada tutukluluk halinin devamına karar verildi.

Boston John Joseph Moakley Adliyesi'nde görülen duruşmada, hakim Donald Cabell, Cihantimur'un iade süreci boyunca tutuklu kalmasına hükmetti.

İkinci kez hakim karşısına çıkan Cihantimur'un avukatları, müvekkillerinin tutulduğu Connecticut eyaletindeki çocuk ıslahevinin şartlarının uygun olmadığını öne sürerek, Cihantimur'un önce evde gözetim altında tutulmasını, bu olmazsa Massachussets'te daha uygun bir yere nakledilmesini talep etti.

Savcı ise Cihantimur'un "kaçma ihtimali" bulunduğunu belirterek ev gözetimine karşı çıktı.

Yaklaşık bir saat süren duruşma sonunda hakim Cabell, her iki tarafın paylaştığı bilgileri değerlendirmek için zamana ihtiyacı olduğunu dile getirerek, Cihantimur'un tutukluluk halinin devamına karar verdi.

Eşini bağlayıp işkence çektirmişti! İfadesi kan dondurdu: Karşısına geçip acı çekmesini izledim Eşini bağlayıp işkence çektirmişti! İfadesi kan dondurdu: Karşısına geçip acı çekmesini izledim

'Telefonların alınması yaralının ölümüne sebebiyet verdi'

ABD'deki duruşmaya Adalet Bakanlığı 20 sayfalık bir dosya gönderdi. Medyaradar'dan Ercan Öztürk'ün haberine göre, Timur Cihantimur'u babasının tuttuğu iki avukat savundu. Avukatlar savunmalarında, cezaevi koşullarının çok ağır olduğunu, Cihantimur'un kaldığı hücrede çok ağır suçluların bulunduğunu dolayısıyla fiziksel ve psikolojik şiddete maruz kaldığını belirtti. Avukatların iddiasına göre Timur Cihantimur cezaevinde intihara teşebbüs etti, bu olaydan sonra cezaevi yönetimi kendisini diğer mahkumlardan izole ederek tek kişilik bir koğuşa aldı.

Duruşmada Türkiye adına hazır bulunan iade avukatı ise Timur Cihantimur'un planlı bir şekilde annesi ve babası tarafından yurtdışına kaçırıldığını, babasının son anda arabasının bozulduğunu bahane ederek havalimanına gitmediğini söyledi. İade avukatı; "Ambulansa olay yerindeki telefonların alınması yüzünden geç haber verilmiştir. Dolayısıyla yaralının ölümüne sebebiyet vermişlerdir" dedi.

Timur Cihantimur ile annesi Eylem Tok'un yargılandığı davanın Boston'da görülen ilk duruşmasında izleyicilerin "Bir katilin annesi olmak nasıl bir duygu?" sorusuna Tok, "Allahuekber" diyerek yanıt vermişti.

Cihantimur'la birlikte 14 Haziran'da tutuklanan Eylem Tok'un duruşması ise 27 Haziran'da gerçekleştirilecek.

Oğuz Murat Aci'nin ailesi konuştu: Mutluyuz

Yaşamını yitiren Oğuz Murat Aci'nin ailesi de A Haber'e konuştu. Anne Pervin Aci, "Mutluyuz, mücadelemizin karşılığını alıyoruz. En azından bir nebze olsun rahatladık ve bu akşam biraz daha rahat uyuyabileceğiz" dedi:

"Başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere Adalet Bakanımıza ve emeği geçen herkese teşekkür ederim. Oğlum için herkes yanımda oldu ve bir olduk. Acılarımızı paylaştınız. Çıkan karardan dolayı hala titriyorum hem acıyı hemde sevinci bir arada yaşıyorum. Eylem Tok evladına çok lüks bir hayat sunduğu için hapishane kendisine çok ağır gelmiş. Lüks yaşamdan dolayı hapishane yaşamının zor gelmesi normal."

Ne olmuştu?

İstanbul Eyüpsultan’da 1 Mart akşamı seyir halindeki üç ATV aracından biri arızalandı. ATV sürücülerince yol kenarına çekilen araç tamir etmeye çalıştı. Oğuz Murat Aci, ATV motorunun ışıklarını yakarak önlem aldı. Diğer kişiler ise arızalanan motorla ilgilendi. Bu sırada aynı yönde ilerleyen sürücü koltuğunda oturan 17 yaşındaki Timur Cihantimur'un bulunduğu lüks araç, üç ATV’ye çarptı.

Kaza sonucu yaralanan 5 kişi hastaneye kaldırıldı. Yaralılardan 29 yaşındaki Oğuz Murat Aci hayatını kaybetti.

Eylem Tok ile estetik cerrah Bülent Cihantimur’un Timur Cihantimur, kazayı sağlık görevlilerine haber vermeden olay yerinden başka bir araçla uzaklaştı. Kazanın ardından Eylem Tok, yargılanmaması için oğlunu önce Mısır’a, oradan da ABD’ye kaçırdı. Eylem Tok’un olay yerinde yaralıların telefonlarını da ellerinden aldığı ortaya çıktı.

Eylem Tok ve oğlunun kolayca yurtdışına çıkmaları, iade işlemlerinin yavaş ilerlemesi akıllarda soru işareti yaratırken AKP'ye yakınlığıyla bilinen Demirörenlerin oğlunun da kazaya yol açan arabada olduğu iddia edilmiş, ancak konu hızla kapatılmıştı.

Daha sonra Demirören Haber Ajansı muhabiri Rojda Altıntaş’ın, kazayla ilgili haberi yayımlamadan bekletmesi için Revan Demirören ve şoförü tarafından arandığı ortaya çıkacaktı.

Altıntaş "Kamuoyunu yakından ilgilendiren 'Eylem Tok' olayıyla ilgili yeni bilgilere ulaşması ve yayınlaması girişimleri kapsamında, bağlı bulunduğu yayın kuruluşunun patronajı ve sair çevreler tarafından çeşitli baskılara maruz kaldığını" açıkladı.

Eylem Tok ve oğlu Timur C. kaçtıkları ABD’de objektiflere yakalanmış, anne ve oğlu kameraları fark edince gülmüştü.

Kaynak: HABER MERKEZİ