Jeff Bezos’a ait olan ve şu an zarar eden medya kuruluşu The Washington Post’un CEO’su Will Lewis, haber merkezinde değişikliklere gitmeyi planlıyordu. Bu değişikliklerden biri de meslektaşı ve arkadaşı Rob Winnett’i, haber merkezini yönetmesi için işe almak oldu.

Şu an İngiliz medya kuruluşu Daily Telegraph’ın yardımcı editörü olan Winnet’ın işi kabul etmesinin ardondan, gelecek sonbaharda The Washington Post’un haber merkezini yönetmesi bekleniyordu. Ancak hem Lewis hem de Winnet, haber merkezindeki gazetecilerin sert eleştirilerine maruz kaldı.

The Daily Telegraph’ın editörü Chris Evan, Winnet’in eleştirilerin ardından kendi kurumunda kalmaya karar verdiğini aktardı. Evans, personeline gönderdiği e-postada “Winnet yetenekli biri. Onların kaybı bizim kazancımız” dedi.

15 yaşındaki Elif hayatını kaybetti 15 yaşındaki Elif hayatını kaybetti

Lewis ve Winnet neden eleştiriliyor?

The Washington Post’ta çalışan gazeteciler ikilinin geçmişte İngiltere medyasının karıştığı skandallarla bir bağı olduğunu söylüyor. Lewis’in, News UK’de bir telefon dinleme skandalını örtbas etme girişiminde parmağı olduğu iddia ediliyor.

Winnet ise daha henüz Sunday Times’da genç bir gazeteci olduğu dönemde bir blogger’ın işini kendi işi gibi gösterdiği iddiasıyla suçlanıyor.

Ayrıca ikili Daily Telegraph’ta çıkan “The Disk: the real story of MPs’ Expenses” haberindeki rolleri nedeniyle eleştiriliyor. Daily Telegraph, bu haberle İngiltere’deki milletvekillerinin masraflarını gün yüzüne çıkarıyor. Ancak verileri elde etmek için 110 bin sterlin ödüyor. Bu haber İngiltere medyasında sıkça ses getirse de Amerika Birleşik Devletleri (ABD) merkezli haber kuruluşları için gazetecilik etiği ihlali. Bu kuruluşlara göre veriler için para ödemek gazetecilik etiğini ihlal ediyor.

Geçtiğimiz günlerde Bezos, Lewis’e destek verdiğini ima eden bir açıklama yapmıştı. Bu açıklamaların ardından gelen eleştiriler ise medyanın dikkatini çekti. Bu haftanın başında Guardian ise Lewis’in “Partygate” skandalında üst düzey yetkililere telefonlarını temizleme konusunda tavsiyede bulunduğu iddialarını habere taşıdı. Lewis ise bu iddiaları reddediyor.

Kaynak: Guardian