Merhabalar sevgili okuyucularım bir hayalimi anlatacaktım bu hafta ama bu tatlı hikayenin heyecanıyla hayalimi sonraya bıraktım.

Boluda olan yatırımlar yeni açılan işletmeler mağazalar dükkanlar kısaca boluya katma değer sağlama ihtimali olan herşey beni çok heyecanlandırır. Açık hava reklamlarını hep takip ederim açılıyoruz ya da artıkkk boluda sloganları beni hep mutlu eder .

Geçen haftalarda Bolu Ticaret ve sanayi odası Kadın Girişimciler kurulu olarak tüm Türkiyede yürütülen Sanayide Kadın Eli Projesi nin Boludada hayata gecirilmesine katkı sağlayan firmaları ziyaret ettik.

İşte bugün beni çok etkileyen Bolunun gözbebeği olan Bolçi çikolata fabrikasını anlatıcam.

Önce hayallerin nasıl gerçeğe dönüşebileceğinin hikayesini firmanın kurucusu Hasan Aksoydan dinledik. Türk hava yollarında 1 yıl boyunca cuma günleri sabah 8 akşam8 arası uçan uçaklarda ikram olarak Bolçi çikolatası dağıtılmış. Bu çikolatalar ücretsiz olarak verilmiş Türk Hava yollarına. Şimdi dünyaya açılmak için önce nasıl ince ince düşünülmüş onu anlıyor insan. Hasan Aksoyun küçük bütçelerle nasıl büyük pazarlama ağı kurduğunun hikayesini kendi ağzından hayretle dinledik. Ne denir ki tek kelimeyle şahane gerçek bir başarı öyküsü. Pazarlama derslerine konu olur anlatılır.

DEPREM UZMANLARI BOLU’YU DEĞERLENDİRDİ DEPREM UZMANLARI BOLU’YU DEĞERLENDİRDİ

Sonra genç bir mühendis arkadaşımız bizi fabrikayı gezdirmek üzere önce seminer salonuna aldı.

Üretim alanında neler göreceğimizi firmanın kısaca tarihçesini amacı hedefi ve şahane görsellerle olusturulmuş bir film seyrettik. Ben daha o an sanki o flmin içine girmiş gibi hissettim kendimi. Sonra önlükler eldivenler bereler galoşlar hijyen bariyer kapıları derken aklıma yıllar önce hastane olarak yaptığımız f tipi cezaevi ziyareti geldi. Dünya kadınlar gününde bayan infaz koruma memurlarına pasta kesip karanfil dağıtmak için özel izinle f tipi cezaevine gitmiştik. Ordada içeriye girene kadar sayamadığım kadar kapıdan geçip göz içi lensine kadar bakılıp çok titiz bir arama sonucu o pastayı kesebilmiştik.

Bolçi üretim alanına girmekde çok kolay değildi küpelerimizi kolyelerimizi bile çıkardık. Olur ya içerdeyken olabilecek tüm ihtimaller düşünülmüş ve ona göre bir hazırlık süreci planlanmıştı

İçeri girdikten sonrada yaka mikrofonuna konuşan rehberimizi yani üretim mühendisini kulaklıklarımızla rahatça dinledik. Müzede rehber eşliğinde sanat eserlerini dinler gibi dinledik çikolataların hayat hikayesini

İçerisi için söylenecek okadar şey var ki ama ben önce bukadar temiz bukadar ferah insanın içini aydınlatan ağzını sulandıran bir fabrika görmedim demek istiyorum.Havada kakao çikolata fındık fıstık kokusu ,etrafta arı gibi çalışan bembeyaz önlüklü bayanlar vardı.

Belgesellerde fimlerde gördüğüm çok ayaklı çok elli robotlar ama robotlara güvenmeyip robotun sıraladığı kutuları elden geciren kontrolörler

Grup grup çalışan ve belliki yaptığı işi çok iyi bilen birsürü insan

Bir yanda yurdumun güzel anneleri bir yanda matrix filminde görebileceğim büyük robotlar makinalar

Tamam da bukadar çikolata ne olacak kim yiyecek kim alacak tamam Bolçiyi heryerde görüyorum ama derken rehberimiz yurt dışı siparişlerinin her gecen gün arttığını ihracatta büyük yol katettiklerini söyleyince Dünya markası üreten bir yerde olduğumu iyice anladım.

Bence Acunun nasıl zengin olduğunu anlattığı seminerler yerine Gece gündüz çalışıp nasıl dünya markası olunabileceğini anlatan Hasan Aksoyun gençlere yapılan programlara konuk edilmesi gerekiyor .

Boludan dünyaya ihracat yapan Hasan Aksoyun şu sözleri de beynime kazındı. Ben Boluda üretiyorsam tedarik zincirimde önce Bolu işletmelerini tercih ederim . Çok ciddi farklar olmadığı sürece bolu yerel işletmelerine destek olmayı kendisine ilke edindiğini söyledi. Vizyon sahibi olma farkı bu .

Ne denir ki sizden öğrenilecek sizden örnek alınacak ne çok şey var Hasan Bey . İşte emek ederek biryerlere gelince insan emeğinin karşılığını gördüğü ili de yok saymıyor .

Hasan Aksoy Ayşe Aksoy Deniz Aksoy ve bu oluşumda emeği geçen herkesi ben ayakta alkışlıyorum. Yönetim anlayışınıza hayran kaldım

. Bence Bolçi Bolunun en tatlı hikayesi .

Haftaya sizi çok güZel bir yere götüreceğim.

Şimdilik hoşçakalın