HABER: FARUK ÇİDEM

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, geçtiğimiz hafta geçirdiği rahatsızlık sonrasında ilk kez basın toplantısı düzenledi. Toplantıda yoğun çalışma temposundan dolayı bağışıklık sisteminin düştüğünü ancak toparlamaya başladığını söyledi.

“RAPORUN HİÇBİR YERİNDE TANJU ÖZCAN PARA YEMİŞTİR DEMİYOR”

Başkan Özcan, geçtiğimiz günlerde sosyal medya hesabından belediyeyle ilgili müfettiş raporunu okurken fotoğraf paylaşan ve “Hesap vakti geldi” diyen AK Parti İl Başkanı Suat Güner’e sert şekilde cevap verdi.

Özcan, şikayet edilenler arasında AK Partili meclis üyelerinin de olduğunu belirterek, “AK Parti İl Başkanı ben hastayken bir açıklama yapmış. Tanju Özcan ve şürekası için hesap vakti geldi demiş. Bunlar bizi 97 ayrı konudan şikayet etmişlerdi ya aylarca müfettiş gelmişti. Müfettiş raporu ne hikmetse bana gelmeden önce nasıl gittiyse açıklama yapıyor. Detayına neden girmiyor? Benim şürekamın içinde AK Parti ve MHP’li meclis üyeleri varmış.

İYİ Parti’nin ittifakı reddetmesi sonrası Mansur Yavaş’tan açıklama İYİ Parti’nin ittifakı reddetmesi sonrası Mansur Yavaş’tan açıklama

Bunlar o kadar ileri zekalı ki şikayet ederken kendi arkadaşlarını da zanaltında bırakmışlar. Bunlar Danıştay’a itiraz yolu açık bir karar. Danıştay bu kararın tamamını kaldıracaktır. Suat efendinin daha detaylı açıklama yapamamasının sebebi hukuku bildiğinden değil. Peki konularda ne var? Raporun hiçbir yerinde Tanju Özcan ihaleye fesat karıştırmıştır demiyor. Zimmetine para geçirmiştir demiyor. Bolu halkının parasını kötü kullanmıştır demiyor. Konuların çoğu atamalarla ilgili. Hemşire olan itfaiye müdürünü görevden aldıktan sonra doktorun yanına neden vermişim? Adam hemşire. Veterinerin yanına mı vereceğim. Görevden alınan müdürler dava açmışlar kazandıkları halde niye görevlerine değil de başka yere vermişim. Benimle ilgili konular bunlar. AK Parti üyelerinin de yargılanmasına sebep olan maddeler var. Tek hatamız 1 yerine kısmi zamanlı 2 avukat çalıştırmışız. Müdürlere emekli ol baskısı yapmışım. Suç mu? Burada parayla pulla konular yok. İmarla ilgili konular mecliste oy birliğiyle alınmış” diye konuştu.

“3 KOYUNU GÜDEMEYECEK ADAMSIN”

Özcan, “Yalan söylemeye doymadı zavallı hurdacı. Sen belediyeye hurdaları sat utanmadan seçimi kaybet. En büyük oy düşüşü Bolu’da yaşandı. Hikayeden belediye başkan adayı olacağım diyor. Seni görevden alacaklar ben bilmiyor muyum? Kimi kandırıyorsun. Belediye çocuk oyuncağı mı? Sen cumhurbaşkanının deyimiyle 3 koyunu güdemeyecek adamsın. Senin gibi biri belediyeyi 2 ay yönetemez. Parasızlıktan belediye binasını satarsın. 3 koyunu güdemeyecek adamlar bizi şikayet ediyor. Yine müfettiş var. Ben halkın verdiği yetkiyi bazen kendim, bazen yardımcılarımla bazen de meclis üyelerimle kullanıyorum” dedi.

“ALAADDİN YILMAZ’IN PİSLİKLERİNİ TEMİZLEMEKTEN BIKTIM”

Özcan, su borularında yaşanan patlamalarla ilgili olarak eski yönetimi suçlayarak, “Bolu’nun su hattı Alaaddin Yılmaz’ın 15 yıllık döneminde 2 kez değiştirildi. Birincisi İl Bank’ın onay vermemesine rağmen CTP borular yapılmış. 600 kilometrelik bir hattan bahsediyorum. Ve İl Bank’tan kredi alınarak yapıldı. Sonra 98 su patlaması oldu 1 yıl içinde. İl Bank’ı suçlayarak çelik boru için ikinci bir kredi kullandı.

1 kilometrelik ortalama değişim maliyeti 10 milyon lira. Bin 200 kilometre için alınan kredinin miktarını buradan bulabilirsiniz. Dolayısıyla ben bunun pisliklerini temizlemekten bıktım. Patlayan hatlar o eskiden kalan CTP borular. Değiştiriyoruz ama maliyeti söyledim. İl Bank’tan bununla ilgili 2 kredi alındığı için üçüncü kredi verilmiyor. İl Bank tamamı kredinin tamamının bu işler için kullanılmadığını tespit etmiş. Alaaddin Yılmaz’ın günahlarını benim üzerime atmaktan vazgeçsinler artık. Su patlakları azalarak da olsa devam ediyor. Hızlı bir şekilde tamiratlarını gerçekleştiriyoruz” şeklinde konuştu.

HAKKINDA YAPILAN HABERLERE TEPKİ GÖSTERDİ

Tanju Özcan, bazı internet sitelerinde kendisiyle alaycı ve haksız şekilde yapılan haberlere tepki göstererek, “Beni tanıyorsunuz. Ben eski başkan gibi değilim. Gazetecilere hakaret eden, kızdığı gazetecinin ekmeğiyle oynamaya çalışan biri değilim. Olması gereken benim yaptığım gibi. Burada bazı arkadaşların iyi niyetimi suiistimal ettiğine kanaat getirdim. En son bardağı taşıran son damla “sürücülere dikkat, bu tümseklerden uçabilirsiniz” haberleri. Bolu’nun hangi bulvarında yürüsem, hangi okulunun önünden geçsem bana kasislerle ilgili talepler geliyor. 100 kilometre hızla şehir sokaklarında niye dolaşıyor diye sorgulamıyorsun, kasisten 100 kilometre hızla geçmeye kalkarsa uçan sen olacakmışsın. Lafa bak. Çocukların canı mı önemli yoksa bir arabanın sürat nedeniyle zarar görmesi mi önemli. Böyle gayriciddi haberler yapılmaz. Aklınca dalga geçecek. Bu ciddiyetsizliktir. Aynı arkadaşlar yine dalga geçiyor. “Çocuk parkı mı survivor parkı mı?” parkta ağır yaralanan çocuğa gidiyor sorular soruyor ama bana bir tek soru sormuyor. Şehre bin 200 bank koyacağız dedik. “Dev bank operasyonu” şeklinde dalga geçen haberler. Saat 24.00’den sonra sosyal medyadan twet atmaya başlıyormuşum. Bunu başka bir ima ederek yapıyor. Bunu sadece bu arkadaş da yapmıyor, yapmaya çalışanlar var.

Bazıları gazeteci falan değil. İnternet sitesi kuruyor. Benim hakkımda düzmece haberler yapıyor. Bari o düzmece haberleri yaparken insan muhatabına sorar. Basın ahlakı diye bir şey var. Benim hakkımdaki iddiaları yazın. Ama yazmadan önce bana da sorun. Bir müptezel çıkıyor bizim kooperatifimizle ilgili ağır iftiralarda bulunuyor bunu yazma demiyoruz. Yazmadan önce insan sormaz mı? İddiayı da yazarsın cevabını da yazarsın. Ben eski başkan gibi değilim. Telefonlarınıza bakmamazlık yapmıyorum. Bir şey sorduğunuzda cevap vermemezlik yapmıyorum. Adam ayırmamaya çalışıyorum. Kimseye şu kişiyle ilgili iftira yayar mısın şeklinde bir konuşmam oldu mu?

Beni eleştiren haberler de oldu. Bir kısmı da haklıydı. Bu açıkça iyi niyetin suiistimalidir. Bundan sonra bu arkadaşlar aynı şekilde yapmaya devam edeceklerse ne yüzlerine bakarım, ne telefonlarına cevap veririm. Gerekirse de hukuki mücadeleye girmekten de çekinmem. Bir belediye başkanı eleştirilebilir. Ağır şekilde de eleştirilebilir. Ben kimseyi kiralamak yada satın almak da istemiyorum eski başkan gibi. Onun dost ve düşman gazetecileri vardı” ifadelerini kullandı.