Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan düzenlediği basın toplantısı ile Çarşamba günü Adıyaman’a gideceğini duyurdu.

Özcan, “Ben Çarşamba günü yine bölgeye gidiyorum. Genel Merkezimiz Bolu Belediyesi olarak bize Adıyaman’da görev vermiş. Mersin Büyükşehir Belediye Başkanımızın başkanlığında, o bölge için neler yapabiliriz konusunda çalışıyoruz. Sabah bir zoom toplantısı gerçekleştirdik. Yapılacak şeyler ana hatlarıyla belli. Adıyaman 9 ilçe ve 13 beldeden oluşuyor. Depremde ciddi anlamda darbe almış durumdalar” şeklinde konuştu.

Deprem bölgesinde büyük bir karmaşanın olduğunu belirten Tanju Özcan CHP Genel Merkezi’nin deprem sonrası başarılı bir süreç yürüttüğünü ve bundan memnuniyet duyduğunu vurguladı.

Füzeler yok edildi! Karadeniz kıyısında şimşekler çarpıştı Füzeler yok edildi! Karadeniz kıyısında şimşekler çarpıştı

Özcan, “Bir çok konuda eleştirdiğim Partim, bu konuda oldukça planlı ve programlı davranıyor. İlk yardımlar hep CHP’li belediyeler tarafından bölgeye ulaştırıldı. Konteynerleri nasıl kurarız, yeniden şehirleşmeyi nasıl sağlarız, alt yapısını nasıl düzeltiriz, su olmayan bölgelere nasıl su veririz diye çalışan sadece bu belediyeler diyebilirim. Maalesef burada Hükümet sadece genel merkez ve AFAD yönetimi açısından değil, yerel yönetimlerin koordinasyonu açısından da sınıfta kaldı” dedi.

Hükümetin deprem sonrası yaşanan süreci başarısız bir şekilde yönettiğini belirten Başkan Özcan, “Gölyaka depreminde Süleyman Soylu 4 gün burada kaldı. 1 ev yıkılmıştı ama ortalık Bakan doluydu. Bakın biz deprem olunca nasıl koşturuyoruz dediler. Bundan 4 yıl önce Devlet nerede sorusunu kimse sormayacak diyorlardı. 4 gün ortaya çıkmadı. Sanki bu işlerin bir sorumlusu yokmuş gibi hareket ediyorlar. Hayretle izliyorum. 15 gün olmuş orada tutuklanan birkaç tane müteahhit var. Ama onun dışında ihmali olan yerel yöneticiler elini kolunu sallayarak dolaşıyor. AFAD’ın Başkanı piyasada yok. Kızılay’ın ne yaptığı belli değil. Ne AFAD Başkanı ne de O’nun bağlı olduğu Bakan sorumlulukları yokmuş gibi hareket ediyorlar. Bir de sağa sola hakaretler yağdırıyor. Ben bunu anlamakta güçlük çekiyorum. Nasıl bir yüzsüzlüktür onu da çözemedim. İkisini de istifaya davet ediyorum. Başarısız oldunuz. Hala koordine edemiyorsunuz” şeklinde konuştu.