Haber:Havva Akça-Berfin MUTLU

Her yerde aranırken, bakın nasıl bulundu Her yerde aranırken, bakın nasıl bulundu

Bolu Belediye Meclisi Mayıs ayı ikinci oturumunda, Şoförler ve Otomobilciler Odasının talebi sonrası Bolu Özel Halk Otobüs fiyatlarına yüzde 66 zam yapıldı. Bolu’daki öğrenciler yapılan zamma , ‘’Müşteri değil öğrenciyiz’’ diyerek tepki gösterdi. Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, Öğrenciler ile  görüştü.

Özcan, öğrencilere öneride bulundu

Tanju Özcan öğrencilerle gerçekleştirdiği toplantıda şu ifadelere yer verdi;

"Öncelikle belediyeyi, beni,belediye meclisinin aldığı kararları protesto etmek sizin hakkınız. Bu konuda sizlere saygı duyuyorum çünkü üniversite, siyasi hayatımızda bizde protestolar yaptık. Size önce sistemle ilgili birkaç bilgi vereyim ardından öneride bulunacağım. Bizim sistemimizde 110 otobüsle gerçekleşiyor. Bunun 24 tanesi belediyemize ait otobüsler ama bizim hattımız şehir içi hattı. Üniversite hattını yapan başka bir kooperatif. Bunun dışında değişik bölgelere çalışma yapan 5 tane kooperatif var. Şimdi bunların ne kadar para kazandığını biz görüyoruz. Çünkü toplanan parayı biz ödüyoruz. Arada birde şirket var. Komisyonu kestikten sonra biz bunların paralarını ödüyoruz" şeklinde konuştu.

Teklifte bulundu

Zam için şoförler odası aracılığıyla müracaatta bulunduklarını hatta daha yüksek oranda güncelleme istediklerini belirten Özcan; " Çünkü sadece akaryakıt değil lastik giderlerimiz olsun sigorta giderlerimiz olsun çok ciddi bir artış var dediler. Biz bu konuda hemen karar vermedik bundan önce komisyona havale ettik. İki ayrı komisyonu toplayarak onlardan şoförler odası temsilcilerini cağırmalarını ve belediyenin yetkililerinin de orada olmalarını, gelir giderlere bakılarak makul bir şekilde karar verilmesini rica ettik. Komisyondan geldiği şekliyle de oyladım. Bu karar belediye meclisinden oy birliği ile çıktı. Sadece Chp'li liderin evet demesiyle değil AK Parti ve MHP'li belediye üyelerinin de evet oyuyla çıktı. Şimdi benim size önerim şu; Aranızdan birkaç temsilci seçin ben sizi bu hafta içinde destek hizmetlerden sorumlu başkan yardımcısına yönlendireyim. Sonra şoförlerin temsilcileriyle bir araya getireyim. Size niye bu rakamı istediklerini anlatsınlar. İkna olmazsanız ben size söz veriyorum önümüzdeki belediye meclisinde konuyu yeniden ele alacağım" dedi.

"Bizimde haklı gerekçelerimiz var"

Ögrencilerin temsilcileri ise;

"Onların anlatacaklarını biliyoruz ancak bizimde sebeplerimiz var. Bizim de çok haklı gerekçelerimiz var. Bolu'da üniversite okuyoruz. Bir taşra bölgesindeyiz. Bunun da doğal bir sebebi olarak tek bir ulaşım aracı var o da otobüs. Bunu sadece kampüse yürüyerek ya da başka türlü yapamıyoruz. Başka sorunlarda taleplerimizin içinde yer alıyordu. Sadece otobüs ile ulaşım hakkımızı sağlayabiliyoruz" dedi.

"Diğer yerlerde uygun Bolu niye böyle?"

Temsilciler, ögrencilerin tehlikeli şartlarda yolculuk yaptığını vurgulayarak, "Sadece 11 lira bile bizim için büyük bir yük iken çoğu arkadaşımız paraları olmadığı için otostop çekerek git gel yapıyorlar. Biz bunun tehlikesine rağmen paramız olmadığı için 2 bin lira gibi komik burslarla yaşamaya çalıştık. Bolu gibi bir yerde de böyle ücretler yüzde 60 üstü bir zamla karşımıza gelmesi ne gerekçeyle olursa olsun bizim kabul edebileceğimiz bir şey değil.  Çünkü Türkiye genelinde de taşralara baktığımız zaman daha düşük ücretlerle kolaylıkla bu paralar sağlanabiliyor" şeklinde konuştu.

Gerçekleşen görüşme sonrasında bu hafta içinde öğrencilerin temsilcileriyle şoförler odasının temsilcilerinin görüşüp karara bağlaması bekleniyor. Öğrencilerin konuşma sonrası vereceği karar ise şimdiden merak konusu oldu.