HABER MERKEZİ - Yeniçağa’da bulunan bir imalathaneye ihbar üzerine yapılan baskın ile geçtiğimiz Ekim ayında başlayan hukuki mücadelede hatırlanacağı üzere; “Bianca Stella” markalı ürünün ambalaj, etiket, kutu tasarımı, yazım şekillerinin taklit edilmesi ile üretilen ve satılan ürünlere emniyet birimlerince el konulmuştu. 

“Bianca Stella” markasının sahibi Orkim Ortaklar Boya San. ve Paz. A.Ş. tarafından ürünlerinin taklit edilerek satılmasını engellemek için başlattığı hukuki süreçte ilk olarak; Bakırköy 1. Fikri ve Sınai Haklar Mahkemesi tarafından taklit ürünlerin üreticisi hakkında tedbir kararı alırken, zarara uğrayan firmaya da 500 bin lira teminat yatırılmasına karar vermişti.

“Bianca Stella” markasının sahibi Orkim Ortaklar Boya San. ve Paz. A.Ş.’nin taklit ürün imalatı yapan imalathane sahibi Bahattin Yaman ve taklit ürünü satan Kenan Yaman hakkında açtıkları ceza mahkemesinden de karar çıktı.

Bolu'da ceza rüzgarı esti Bolu'da ceza rüzgarı esti

Baskın sırasında ele geçirilen; “Bianca Stella” markalı ürünün ambalaj, etiket, kutu tasarımı, yazım şekillerinin taklit edilmesi ile üretilen ve satılan ürünlerin piyasa sürülmesinin suç olduğuna hükmeden Mahkeme Heyeti, Yeniçağa’daki imalathane baskınında elde edilen eşyalara da Devlet tarafından el konulmasına karar verdi.

Gerede Asliye Ceza Mahkemesi’nde önceki gün yapılan karar duruşmasında Mahkeme Heyeti; “Bahattin Yaman ve Kenan Yaman'ın, Orkim Ortaklar Boya San. Paz. A.Ş adına kayıtlı Bianca Stella ibareli markanın aynısını ön plana çıkartarak kendi ürünlerini kullandıkları, 26.11.2023 günlü bilirkişi raporunda da bu durumun iltibasa neden olacağının belirtildiği, sanıkların işyerleri hakkında usulüne uygun arama yapıldığı, ayrıca sanıkların söz konusu taklit ürünlerinin satışına devam ettiği bu haliyle zincirleme şekilde söz konusu suçu işledikleri anlaşılmakla sanıkların Sınai Mülkiyet Kanununun 30/1-1.cümle, TCK'nın 43, 53, 54 maddeleri uyarınca cezalandırılmaları” talebini yerinde buldu.

İmalathane sahibi Bahattin Yaman mahkeme sonunda “taklit ürün imal etmekten” 1 yıl 15 gün hapis ve 5 gün adli para cezası aldı. Taklit ürünleri sattığı gerekçesiyle Kenan Yaman’a da Mahkeme Heyetince 1 yıl 15 gün hapis ve 5 gün adli para cezası verildi.