CİPS PAKETİNDEN UYUŞTURUCU ÇIKTI CİPS PAKETİNDEN UYUŞTURUCU ÇIKTI

İlk evini alacak vatandaşlara yönelik ‘Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut projesi’ olarak açıklanan ‘İlk Evim’ projesinde kura çekimlerinin ilk 7 etabı, 75 ilde tamamlandı. 250 bin konutun bulunduğu proje kapsamında 195 bin 255 konutun hak sahipleri bu kuralarla belirlendi. İlk Evim Arsa projesinde ise kuralar 1 Şubat itibarıyla başlamış 5 Şubat’a kadar 12 ilde 5 bin 912 parselin hak sahipleri belirlenmişti. İşyerleri için ise henüz kura takvimi açıklanmadı. 6 Şubat itibarıyla planlanan takvime, Kahramanmaraş merkezli deprem felaketi nedeniyle ara verilmişti.

 

 YENİDEN BAŞLADI

Ara verilen kura çekimleri, 6 Mart’ta yeniden başladı. Bu kapsamda ‘İlk Arsam’ projesinde Ankara’da kura çekimleri yapılırken, yeni takvimde depremden etkilenen illere öncelik verilecek. Kuralar; 8-10 Mart’ta Kilis, Hatay, Elazığ, Malatya, Adıyaman, Kahramanmaraş, Adana, Şanlıurfa, Gaziantep ve Diyarbakır’da 15 bin 400 hak sahibi için çekilecek. Depremden etkilenen Osmaniye’de kuralar 2 Şubat’ta çekilmişti. İlk Evim projesinde ise kalan iller için 8-14 Mart’ta İzmir’den başlanarak Afyonkarahisar, Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ olmak üzere 5 ilde 21 bin 219 konut için devam edilecek.

 

İSTANBUL NE ZAMAN?

İlk Evim İlk İşyerim projesi kapsamında kuraların mart ayında tamamlanacağı açıklanmıştı. 80 ildeki kuralar 14 Mart’a kadar tamamlanacak. Böylece yalnızca İstanbul’daki 50 bin konutun kurası geriye kalacak. Son etabın da 14 Mart itibarıyla bitmesiyle İstanbul için tarihin açıklanması bekleniyor. Mart ayı bitmeden İstanbul’da da kura çekiminin tamamlanacağı öngörülüyor.

EV ÇIKTIKTAN SONRAKİ SÜREÇ

Projenin bağımsız bölüm listesi ve konut fiyatları belirlendikten sonra TOKi’ce tespit edilen tarihte konut belirleme kurası çekilecek. Konutu belli olan alıcılar TOKİ’nin ilan edeceği tarihlerde ilan edilen bankada Gayrimenkul Satış Sözleşmesi imzalayacak. Sözleşme aşamasında başvuru şartlarını sağladığını kanıtlayan belgeler ibraz edilecek. Hak sahibi olup sözleşme imzalayanlar konutlarını borçları bitene kadar devredemeyecek. Taksit ödemeleri sözleşme imzalandığında başlayacak.

ARSADA SÖZLEŞME AŞAMASI

Kuralar sonucunda arsalarda hak sahibi olanların izleyeceği adımlar şöyle: Taksitler, peşinat tutarı yatırıldıktan 1 yıl sonra başlamak üzere, 9 yılda 9 eşit taksitle veya aylık taksitler halinde 108 ayda ödenebilir. Sözleşme aşamasında bu tercih belirtilecek. Hak sahibinin yükümlülüklerini yerine getirmesini teminen noter onaylı taahhütname alınır.

Banka sözleşmesi sonrasında peşinat dekontu, noter onaylı taahhütname vb. tüm belgelerin teslimi sonrasında tapu devri ipotekli ve takyitli olarak yapılır. Müstakil arsalarda tahsis tarihinden itibaren (altyapısı tamamlanmış ise) ilk yıl içerisinde konut inşaatına başlanması, 2’nci yılda nüve kısmının tamamlanması şart.

Müşterek parsellerde en geç bir yıl içinde konutu yapmaya başlamak ve önceden tespit edilen plana göre tüm bloklar için zemin kat taban döşeme seviyesini en geç 2 yıl içinde bitirme şartı var. Altyapı çalışmalarının tamamlanmasının ardından inşaat yapımına ait süreler başlayacak. Bu şarta uymayanlardan ödemiş olduğu bir bedel var ise yüzde 10’u kesilerek kalan meblağ iade edilerek arsa geri alınacak. Yapılan tüm işlemler her türlü vergi, resim ve harçtan muaf.