Özel haber: Berfin MUTLU

Bolu Takip gazetesi olarak, Türkiye genelinde büyük bir sorun olan sokak hayvanları meselesi hakkında Bolu’da yaşayan vatandaşlara fikirlerini ve çözüm önerilerini sorduk. 

“AVRUPA GİBİ YAPARSAK BİR ÇARESİ VAR”

Caddede bulunan sokak hayvanlarının insanlara hiçbir zararı olmadığını ve Avrupa gibi yaparsak bir çözüm olabileceğini söyleyen bir vatandaş; Caddede bulunan sokak hayvanlarından rahatsız olmuyorum. Bir kötü köpek de görmüyorum hepsi insanlarla iç içe yaşamaya alışmış ve insanlara gayet yakınlar. Niye onlardan rahatsız olayım ki köpekler önce rahatsız olunacak bir sürü şey var. İnsanları sevdiğiniz kadar köpekleri de sevebilsek, köpekler bize daha yakın. Onun için hayvanların kıymetini bilmemiz lazım.

Belediye hayvan parkını getirmek gerekmez bunları bu şekilde eğitim vermek lazım. Tüm köpekler bunlar gibi zararsız olsa hiçbir zararı yok. Kaç bin tane var biliyor musun sayısı kaç belli değil. Avrupa gibi yaparsan çaresi var” dedi.

“SOKAK KÖPEKLERİ SIKINTISI İNSANLARDAN KAYNAKLANIYOR”

Belediye ve hayvan severlerin sokak hayvanlarına aslında düzgün bakmayıp şov yaptıklarını vurgulayan başka bir vatandaş; “Sokaklarda grup halinde gezdikleri zaman köpekler tehlikeli oluyor ve saldırıyorlar. İnsanlar bunları caddeye alıştırıyorlar, buralara getiriyorlar ondan sonra sahip çıkmıyorlar. Bu sokak köpeği sıkıntısı insanlardan kaynaklanıyor. Doğal yaşam da ekmek verip alıştırmazsan onlar buraya gelmez. Bir defa verip bir kere daha vermezsen köpek ertesi gün onlara kızıyor

“CADDEDEKİ KÖPEKLERE BELEDİYE DEĞİL HALK BAKIYOR”

İnsanların sokak köpeklerini sahiplenmemeleri gerekiyor. Yani sahiplenmek istiyorlarsa tam anlamda sahiplenecekler öyle dışarıya salmayacaklar. Bir gün sahipleniyor daha sonra bırakıp buraya gidiyorlar. Ondan sonra doğuruyor, buraya bırakıyor. İnsanlardan kaynaklı olarak bu sıkıntı yaşanıyor. İnsanlar iyi düşünemiyor, insanların iyi düşünmesi gerekiyor. Ben Bolu Dağı'ndayım o kadar kedi, köpek bakıyorum ki. Bu belediyeler ve hayvan severlerin hepsi şov yapıyorlar bir tanesi bile bakmıyor. Sakarya'dan Bolu'ya her akşam Bolu Dağı'na hayvan bırakıyorlar. O barınakları yapan kişiler var ya hepsi yalan konuşuyor. O zavallı köpeklere araba çarpıyor kimse bakmıyor. Belediye ve hayvan severler samimi konuşuyorum, şov yapıyorlar. Aslında gerçekten baktıkları falan da yok. Zaten önceden kısırlaştırıyorlardı ama o fayda etmedi. Yaşananlara şahit olduğum için bunların hayvan falan baktığına inanmıyorum” ifadelerini kullandı.

“BOLU BELEDİYESİ BARINAĞI DA DAHİL BARINAKLAR ÇOK ACIMASIZ”

Barınakların durumunun vahim olduğunu ve barınaklarda hayvanlara yeterli bakım sağlayamayacağını dile getiren bir vatandaş; “Bunları daha önceki belediye başkanı ormanlara bıraktı. O çözüm değildi. Ormanlara bıraktık. Yabani hayvanların hepsini yok ettiler onlar halen ormanlar da dolu. Bunların burada durması aşılıysa, küpeliyse kimseye de bir şey yapmıyorsa zararı yok.  Hepsini topladık, imha edeceğiz veya barınağa koyduk diyelim. Barınaklar çok acımasız çok. Bolu belediye barınağı da dahil hiçbir barınağı doğru bulmuyorum çünkü ben belediyeden emekliyim. Hiçbir barınakta hayvanları müdahale edildiğini görmüyorum. Çözüm olarak kısırlaştırdık, iğnesini yapıyoruz, aşısını yapıyoruz dediler. Vallahi çok fazla bir şey söyleyemeyeceğim ben. Ama gördüğüm kadarıyla sokaktakilerin kimseye zararı yok.

YURT DIŞINDAN TELEFON GETİRENLERE KÖTÜ HABER YURT DIŞINDAN TELEFON GETİRENLERE KÖTÜ HABER

Önerim ise bunlara büyük bir alan açılır. Kamudan bir arazi mesela örnek vereyim. Bunlar kontrollü bir şekilde beslenebilir. Ama maalesef bu ülkede insanlar tam beslenemiyor o da ayrı bir konu” şeklinde konuştu.