Eski Ülkü Ocakları Başkanı Sinan Ateş cinayetine ilişkin 22 kişi hakkında hazırlanan iddianamede plakası dahi verilmeden “Audi marka” olarak bahsedilen ve tetikçi Eray Özyağcı’nın Ankara’dan İstanbul’a kaçırıldığı aracın görüntüsü ortaya çıktı. T24’ten Asuman Aranca'nın ulaştığı görüntüde, koruma tahsisli olduğu öğrenilen ve iddianamede eski Ülkü Ocakları yöneticilerinden Tolgahan Demirbaş ile Emre Yüksel’in kullandığı aracın “çakarlı” olduğu görülüyor.Aracın “çakar” açık haldeki bu görüntüsü, tetikçinin İstanbul’a bırakılmasının ardından Demirbaş ve Yüksel’in Ankara istikametine dönüşleri sonrasında Çamlıca gişelerindeki Plaka Tanıma Sistemi’ne (PTS) takıldı.

ARANAN ARACI ODATV BULDU

Bahsi geçen plakayı araştıran Odatv, 06 AT 5021 plakalı ‘Audi’ marka çakarlı aracın içinden Ülkü Ocakları Genel Başkanı Ahmet Yiğit Yıldırım’ın indiği görüldü. Yıldırım, daha önce çeşitli sosyal medya hesaplarından yapılan birçok paylaşımda söz konusu makam aracıyla birlikte görüldü.PLAKADAN BMW ÇIKTI

PTS'ye takılan ancak plakası iddianameye girmeyen Audi marka aracın plakasını kaza kayıt sistemi (tramer)'ne sorduk. Aracın tramer kaydından ise dikkat çeken bir detay ortaya çıktı.
Söz konusu 06 AT 5021 plakalı araç Ülkü Ocakları Başkanı Ahmet Yiğit Yıldırım'ın kullandığı 'Audi' marka bir araçta gözüküyor. Ancak tramer kaydına baktığımızda bu plakanın BMW marka bir araca ait olduğu gözüküyor.
Hatta 06 AT 5021 plakalı aracın 2020 yılında bir kazaya karıştığı da gözüküyor.İDDİANAMEDEKİ İKİNCİ ARAÇ

Sinan Ateş dosyasında hazırlanan iddianamede 'Audi' haricinde bir araç daha kayıtlara girdi. Cinayet günü ve sonrasında kayıtlara giren Volkswagen Passat model, 06 DB 7018 plakalı araç iddianamede şüphelilerden Avukat Serdar Öktem'in kullanımında olarak belirtildi.

İddianamede, şüpheli Serdar Öktem'in 06 DB 7018 plakalı Passat ile cinayetin işlendiği gün 30 Aralık 2022 tarihinde Bursa’dan Ankara'ya geldiği ve ardından Bolu’ya dönüş yaptığı ifade edildi. Öktem'in ayrıca 31 Aralık 2022 tarihinde saat 00:41’de Bolu'da otoban kenarında bulunan Highway Alışveriş Merkezi'nde görüntülendiği sonrasında ise 01:26'da aynı araçla alışveriş merkezinden ayrılarak Bolu merkeze doğru ilerlediği belirtildi.Öktem'in, aynı gecenin sabahında, yani cinayetin ertesi günü olan 31 Aralık 2022'de saat 10:25’te Bolu'nun Karacasu ilçesinde PTS’den geçişinin bulunduğu bundan 20 dakika sonra ise 10:45'te Adya Otel'den geçerek Karacaağaç Yaylasına giden yola döndüğü, bundan 26 dakika sonra saat 11:11’de ise buradan dönüş yaptığı bilgileri iddianamede yer aldı.

İKİNCİ ARAÇ DA ÜLKÜ OCAKLARI ÖNÜNDE

Ayrıca Öktem'in kullandığı 06 DB 7018 plakalı aracın daha önce birçok kez Ülkü Ocakları Genel Merkezi'nin önünde park halinde fotoğrafları olduğu görüldü.PLAKA MECLİS’TE SORULDU

CHP Grup Başkanvekili Gökhan Günaydın, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında Eski Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı Başkanı ve Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sinan Ateş'in öldürülmesine ilişkin hazırlanan iddianameye yönelik soru üzerine, iddianamenin kabul edilebilecek durumunun bulunmadığını ileri sürdü.

Cinayet şüphelisini Ankara'dan İstanbul'a kaçıran aracın plakasının ve plakanın kime ait olduğu bilgisinin iddianamede yer almadığını söyleyen Günaydın, "Plakayı mı yargılayacağız? Plakanın sahibi kim?" sorularını yönelterek, şunları kaydetti:Bu soruların cevabını iddianamede bulamıyorsam yargılama sırasında bunun cevabının bulunabileceğini nereden garanti edebilirim? İddianameyi kabul eden ağır ceza mahkemesi heyetine soruyorum, bu plakanın sahibinin kim olduğunu yazmayan savcıya iddianameyi iade ederek 'plakanın sahiplik durumu araştırılsın, sahibi kimse iddianameye yazılsın, böyle olmazsa kovuşturmaya geçemeyiz' demeyi hiç aklınıza getirmediniz mi?"

DURUŞMA TARİHİ BELLİ OLDU

Öte yandan, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturmada, 22 sanık hakkında hazırlanan iddianame Ankara 32. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edilmişti.Mahkeme, davanın ilk duruşmasının 1 Temmuz 2024'te görülmesini kararlaştırdı.

Olaya ilişkin hakkında işlem yapılan 22 sanık, "tasarlayarak öldürme", "öldürmeye teşebbüs", "suça azmettirme" ve "suça yardım etme" suçlarından yargılanacak.

Tetikçi Eray Özyağci ile Vedat Balkaya ve Suat Kurt müşterek fail, sanıklar Doğukan Çep ve Tolgahan Demirbaş'ın da suça azmettiren olduğu, sanıklar Zekeriya Asarkaya, Hakan Saraç, Ufuk Köktürk, Mehmet Yüce, Mustafa Uzunlar, Aşkın Mert Gelenbey, Murat Can Çolak, Osman Bayraktar, Caner Güney, Umut Ersoy, Çağlar Zorlu, Aytaç Ataç, Emre Yüksel, Serdar Öktem, Erdem Karadeniz, Alper Atay, Mustafa Ensar Aykal'ın ise iştirak halinde işlenen suça yardım ettikleri gerekçesiyle cezalandırılmaları isteniyor.İKİ ARACIN YOLU KESİŞİYOR

Tutuklu sanıklarından Serdar Öktem'in kullandığı 06 DB 7018 plakalı araç ile "30/12/2022 tarihinde Bursa'dan Ankara'ya geldiği, bir gün sonra 31/122022'de de Bursa'ya dönüş yaptığı" iddianamede yer aldı.

İddianamede yer alan çarpıcı detay ise Öktem'in aracı ile plakası Audi marka aracın yollarının birkaç kere kesişmesi.

Taksiciyi 20 yerinden bıçaklayan şüpheli operasyonla yakalandı Taksiciyi 20 yerinden bıçaklayan şüpheli operasyonla yakalandı

Eskişehir yolu Armada yönünde PTS kayıtlarına giren Audi'nin 1 saniye arkasından Öktem'in aracı da kayıtlara giriyor. İddianameye göre iki aracın yolu Bolu'daki dinlenme tesisinde de kesişiyor.

Oda tv