HABER: FARUK ÇİDEM

Bolu’da, Sosyal Güvenlik Haftası dolayısıyla SGK İl Müdürü Mehmet Hanefi Taştan ve ekibi Gazeteci ve Yazarlar Derneği’ni ziyaret etti. Gazetecilerle sohbet eden Taştan, SGK çalışmaları hakkında bilgiler verdi.

“Kayıt dışı mücadele ve dijitalleşme”

SGK İl Müdürü Mehmet Hanefi Taştan, kurum olarak EYT dönemini iyi geçirdiklerini belirterek, “Göreve başladığımızda karne sisteminde Bolu 72’inci sıralara kadar düşmüştü. Biz arkadaşlarımızla yaptığımız planlamalar ve istişareler sonucunda hızlı bir şekilde üst sıralara çıktı. Son 3 yıl içerisinde 1’inci olduğumuz zamanlar oldu. EYT çıktığında işlemleri en hızlı yapan illerden birisi olduk. Normal günlerde 250 işlem yapan SGK, EYT’de yaklaşık 10 bin talep aldı. Planlı çalışmamız ve personelimizin özverisi sayesinde Nisan ayında taleplerin yüzde 95’ini yerine getirdik ve vatandaşlarımıza maaşları bağlandı” dedi.

BAKAN TUNÇ: "DÜNYAYA ÖRNEK OLAN UYAP SİSTEMİMİZ BAŞARI İLE UYGULANIYOR" BAKAN TUNÇ: "DÜNYAYA ÖRNEK OLAN UYAP SİSTEMİMİZ BAŞARI İLE UYGULANIYOR"

“Daha çok sahada olacağız”

Taştan, kayıt dışılığa karşı mücadelelerinin artacağını belirterek, “Bu sene 2 mottomuz var. Bunlardan birisi kayıt dışı istihdamla mücadele, diğeri ise dijitalleşme. Özellikle kayıt dışı işçi çalıştıranlara karşı daha dikkatli olacağız. Sahada daha fazla olacağız. Esnaflarımıza kayıt dışı istihdamın zararlarını da anlatan programlarımız var. Kayıt dışı istihdamın tespit edildiği durumlarda cezalar çok ciddi boyutlara ulaşıyor. Ben hem esnaflarımızın hem de işçilerin huzuru için kayıt dışı istihdama karşı toplumsal bir mücadele verilmesini istiyorum” ifadelerini kullandı.

Editör: Berfin MUTLU