Kamyon sürücüsüne silahlı saldırı Kamyon sürücüsüne silahlı saldırı

 

31 Mayıs dünya Tütünsüz Günü için düzenlenen Pasif Etkilenimin Önlenmesi konulu etkinlik BAİBÜ Bağımlılıkla Mücadele Uygulama ve Araştırma Merkezi, Bolu İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Yeşilay Bolu Şubesi arasında yapılan Öğrenci ve Pasif Etkilerinin Farkındalığı İşbirliği protokolü çerçevesinde düzenlendi.

Bolu Bilim ve Sanat Merkezinde düzenlenen tiyatro etkinliğine Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Aydın Him, İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Cemil Sarıcı, BAİBÜ Bağımlılıkla Mücadele Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdür Yardımcısı Prof. Dr. Sebahat Gücük, YEŞİLAY Bolu Şube Başkanı Dr. Bayram Erden, YEDAM Sosyal Hizmet Uzmanı İlayda Katılmış, Bolu Genç Yeşilay, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Açılış konuşmasını BAİBÜ Bağımlılıkla Mücadele Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdür Yardımcısı Prof. Dr. Sebahat Gücük gerçekleştirdi. Gücük, tütün kullanımının dünyada halk sağlığı tehdidi haline geldiğini belirterek; “Bağımlılıkla mücadele her bireye her kuruma önemli görevler düşüyor ve burada güzel bir güç birliği oluşacağına inanıyorum. Bu etkinliği sonunda beklentimiz pasif etkilenimin önlenmesi konusunda farkındalık oluşturabilmektir” dedi. Gücük, etkinliği 31 Mayıs tarihi Dünya Tütünsüz Günü dolayısıyla gerçekleştirdiklerini belirterek, Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre her yıl 8 milyondan fazla insan tütün kullanıma bağlı sebeplerden dolayı hayatını kaybettiğini bunlardan 1.2 milyondan fazlasının pasif etkilenim sonucunda öldüklerini ifade etti.

Konuşmaların ardından, Öğrenci ve Pasif Etkilenim Farkındalığı İş Birliği Protokolü çerçevesinde ‘Pasif Etkilenimin Önlenmesi’ konulu tiyatro oyunu büyük beğeni topladı. Bağımlılıkla Mücadele Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Makbule Tokur Keskin tarafından yazılan tiyatro oyunu, BAİBÜ Yaratıcı Drama Topluluğu Danışmanı Doç. Dr. Metin Akyüz yönetmenliğinde ve topluluk öğrencilerimizin oyunculuğunda gerçekleşti. Tiyatro oyununda kamuya açık çocuk parkı başta olmak üzere, çocukların ve vatandaşların faydalandığı tüm açık alanlarda sigara kullanmanın yasak olmasında dikkat çekildi. Sigara içmenin hem içene hem de topluma verdiği zararlar hatırlatılırken özellikle çocukların pasif etkilenimde risk grubunda olduğu vurgulandı. Tiyatro oyunu ardından teşekkür belgeleri takdim edildi. Haber Merkezi

Editör: Elif Erdoğan