Buna göre seçime ittifak yaparak girecek partiler, 24 Mart’a kadar ittifak protokollerini YSK’ya ulaştırabilecek. Partiler 6 Nisan saat 18.00’e kadar bu ittifaktan vazgeçebilecekler. İttifaktan vazgeçen partilerin olması halinde, ittifakta kalan diğer partilere protokolde değişiklik yapmaları için 7 Nisan saat 17.00’ye kadar süre tanınacak. 8 Nisan itibarıyla ittifak protokolleri kesinleşmiş olacak ve ittifaklar ile siyasi partilerin birleşik oy pusulasındaki yerlerinin belirlenmesi için YSK’da kura çekilecek.

Meteoroloji'den 'zirai don' uyarısı: Balkanlar üzerinden yeni soğuk hava dalgası geliyor Meteoroloji'den 'zirai don' uyarısı: Balkanlar üzerinden yeni soğuk hava dalgası geliyor

Siyasi partilerce cumhurbaşkanlığı adaylığı için YSK’ya başvuru süreci ise bugün (pazar) başlayacak ve 23 Mart perşembe günü saat 17.00’de sona erecek. Cumhurbaşkanlığına seçmenler tarafından aday gösterilmek isteyenlerin ise 20 Mart pazartesi günü saat 17.00’ye kadar YSK’ya başvurması gerekecek. Başvuruları kabul edilen adaylar 21 Mart salı günü saat 20.00’de YSK tarafından ilan edilecek. 22 Mart itibarıyla da bu adaylar için seçmenler tarafından teklifte bulunulmasına başlanılacak.

100 BİN İMZA ŞARTI

100 bin imzayı bulanlar ile partilerin gösterdiği adayların yer alacağı cumhurbaşkanı geçici aday listesi ise 28 Mart salı günü Resmi Gazete’de yayımlanacak. İtiraz sürelerin tamamlanmasının ardından da 31 Mart’ta cumhurbaşkanı kesin aday listesi Resmi Gazete’den ilan edilecek ve cumhurbaşkanı seçimi propaganda dönemi de start alacak.

MAL BİLDİRİMİ ZORUNLU

Cumhurbaşkanı adayları ise 19-20 Mart 2023 tarihlerinde mal bildiriminde bulunmak zorunda olacak. Adaylar kendilerine, eşlerine ve velayetleri altındaki çocuklarına ait mal bildiriminde bulunacak. Cumhurbaşkanı adayları, kesin aday listesinin Resmi Gazete’de yayımlanacağı 31 Mart 2023 tarihinden seçim sonuçlarının kesinleşmesine kadar geçen dönemde yalnızca Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan gerçek kişilerden nakdi yardım ve bağış alabilecek; yabancı devletlerden, uluslararası kuruluşlardan, tüzel kişilerden ve Türk uyruklu olmayan kişilerden bağış kabul edemeyecekler. Bir kişinin her bir adaya yapabileceği nakdi yardım miktarı, her bir tur için 55.598 TL’yi geçemeyecek.

TANZANYA’YA BİLE SANDIK KURULACAK

YSK’nın 14 Mayıs seçimlerinde en çok sayıda seçmene oy kullanma imkânı verilmesine yönelik çalışmasının detayları belli oldu. Önceki yıllardan farklı olarak ilk kez 15 yeni ülkede bulunan 21 temsilcilikte sandık kuracak YSK, bu sayede 11 bin 290 vatandaşın daha oy kullanabilmesini sağlayacak. Bu kapsamda Afganistan’da bin 386, Belarus’ta 595, Brezilya’da 545, Estonya’da 700, Fas’ta 528, Karadağ’da bin 130, Kore Cumhuriyeti’nde 578, Libya’da 682, Litvanya’da 712, Malezya’da 639, Nijerya’da 549, Pakistan’da bin 50, Portekiz’de 956, Slovakya’da 551, Tanzanya’da 689 seçmen, oy kullanabilecek. Kurul ayrıca büyükelçilikler dışında da sandık kurulması için çalışma yürütüyor.