Bolu’nun ilçesi olan Seben’de yaşayan Berkcan Belen, küçük yaşlarda uzaya ve fotoğrafçılığa merak saldı. İlerleyen yıllarda yeni medya aracılığıyla astrofotoğraf sanatı hakkında bilgi sahibi oldu. Aile sohbetlerinde oğlunun merakı ve astrofotoğraf sanatı hakkında bilgi sahibi olan babası, Berkcan’a Uzay fotoğrafları çekebileceği bir fotoğraf makinesi alarak sürpriz yaptı.

Astrofotoğraf alanında herhangi bir eğitim almayan Berkcan’ın en büyük sermayesi; internet ortamında  aldığı bilgiler ve tamamen  ilgisi ve merakının tetiklediği kabiliyetiydi. Berkcan; çekmiş olduğu fotoğraflar ile  uzay fotoğrafı meraklılarının dikkatini çekti.  Zamanla kendi adına açtığı  sosyal medyada tanınırlığı ve takipçisi arttı. İki fotoğrafı NASA’nın resmi Instagram hesabında (hikaye olarak) paylaşıldı. Ayrıca NASA’nın bir projesi olan SETI’nin Instagram hesabında çektiği bir fotoğrafı da gönderi olarak paylaşıldı. Yine çektiği fotoğraflardan birisi NASA tarafından günün en iyi fotoğrafı olmaya aday gösterildi.

Berkcan Belen’in astrofotoğraf merakı belgeselcilerin dikkatini çekti. Yapımcılığını Fadime KIRMIZI’nın yaptığı Berkcan Belen’in de yer aldığı 13 dakikalık Karanlık Bölge adlı belgesel, TRT Geleceğin İletişimcileri Belgesel Yarışmasında birinci oldu.

Berkcan Belen’in öne çıktığı  bir özelliği de iyi derecede piyano çalmayı biliyor olması. Piyanoyu da hiçbir müzik eğitimi almadan kendi kendine öğrendi. Okulda gördüğü ve çalmayı denediği piyanodan aldığı merak ile evlerinde eskiden kalma bir org’ta yaptığı denemelerle piyano çalmaya başlayan Berkcan;  Seben İlçesinde düzenlenen programların tamamına yakınında çaldığı piyano ile izleyicilerin beğenisini topladı.

Gerede'de üst yapı çalışmaları tamamlandı Gerede'de üst yapı çalışmaları tamamlandı

Seben Görsel Sanatlar öğretmeni Taylan Kuğu’nun öğrencinin fotoğrafçılık alanındaki yeteneğini fark etmesi ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün girişimleri ile Berkcan Belen tarafından çekilen 18 derin uzay fotoğrafı, 25 Ekim 2023 tarihinde Seben Atatürk Parkında Cumhuriyetin 100. Yılı Kutlamaları kapsamında Genç Yetenekler Fotoğraf Sergisi adıyla sergilendi.

Astrofotoğraf sergisi, Seben Kaymakamı Tuğçe Orhan, Seben Belediye Başkanı Fatih Kavak, daire amirleri, öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlar tarafından ziyaret edildi.