11 ili vuran depremden sonra hızlıca kurulan mobil ve sahra sağlık kuruluşları depremzedelerin hizmetinde. Depremin ilk gününden itibaren deprem bölgesinde olan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, kendisine bağlı kurumların koordinasyonunu buradan sürdürüyor.

Koca, bugün Hatay'daki UMKE personelini ziyaret etti. Personelden bilgi alan Koca, sorunları ve çalışmaları ilk ağızdan dinledi. Sağlık Bakanı talimat ve uyarılarını da ihmal etmedi. Köylerdeki depremzedelerin en az 2 günde 1 kez taranmasının önemine dikkat çeken Koca, hijyen setlerinin de istenmese bile sık sık dağıtılmasını istedi.

"Köyleri özellikle 2 günde 1 tarayalım"

Yetkililerden çadır kentler arasında motorize bir ekip kurularak tedarik organizasyonunun yapıldığını öğrenen Koca şöyle konuştu: "Biz köyleri özellikle 2 günde 1 tarayalım istiyoruz. Hijyen setleri ve dezenfektanları yoğunlaştıralım. Özellikle bu dönemde hem salgın açısından, hijyen farkındalığını oluşturmak anlamında da önemli.

"İlaçları hastanın ayağına kadar götürelim"

İlaçları özellikle kronik hastaların ilaçlarını vatandaşımızın ayağına kadar götürelim. Çocuk bezleri hasta bezleri, hijyen setlerini asla ihmal etmeyelim. Her gittiğiniz yere sormadan istenmeden verme çabasında olalım. Kovid'de olduğu gibi oluşturmuş olalım. Bu dönemde hijyen sağlıklı gıda, sağlıklı suya ulaşım, salgın açısından önemli erken dönemde hastalık belirtisi olduğunda da erişim ve müdahale önemli.

BOLU'YA GELEN AFETZEDELER İLE GAZİLER VE ŞEHİT AİLELERİ İFTAR YAPTI    BOLU'YA GELEN AFETZEDELER İLE GAZİLER VE ŞEHİT AİLELERİ İFTAR YAPTI  

İhtiyaç neredeyse UMKE orada

Bütün bunlarda devreye giren hizmeti sürekli kılan her zamanki gibi UMKE gönüllü ekiplerimiz oluyor. Teşekkür ediyoruz. Umut gönüllüleri oldunuz. Bu dönemde nerede ihtiyaç varsa UMKE orada. Hepinize çok teşekkür ediyorum."