Rusya'da üç gün sürecek devlet başkanlığı seçimlerinde bugün ikinci gün. Mevcut Başkan Vladimir Putin'in kazanmasına kesin gözüyle bakılan seçimlerin ilk gününde, seçmenler oy verme merkezine molotof kokteylli saldırı düzenlendi, sandıklara boya döktü.Rusya'da pazar gününe kadar sürecek başkanlık seçiminin bugün ikinci günü.

Haber Merkezi 

Oy verme işleminin ilk günü protestolar ve Ukrayna'nın saldırıları ile geçmişti.

Bugün ise Rusya devlet haber ajansı TASS'ın bildirdiğine göre Rusya Federal Güvenlik Servisi, 61 yaşındaki bir adamı terör saldırısı şüphesiyle gözaltına aldı.

Rus vatandaşı olduğu belirtilen adamın, Ukrayna adına Rusya'nın Ural dağları Sverdlovsk bölgesindeki bir demiryolu kavşağına "terörist saldırı" planladığı gerekçesiyle gözaltına alındığı duyuruldu.

İktidardaki Birleşik Rusya Partisi ise elektronik oylama sistemine karşı büyük bir saldırı yaşadıklarını açıkladı.

Açıklamada, saldırının püskürtüldüğü belirtildi.Öte yandan Ukrayna'nın saldırıları bugün de devam etti. Kiev güçlerinin Belgorod'a saldırısında iki kişinin hayatını kaybettiği açıklandı.

İLK GÜN EYLEMLERLE GEÇTİ

Rus yerel haber sitesi Fontanka'nın aktardığına göre seçimlerin ilk günü, dün, St. Petersburg'daki bir oy verme merkezine dün molotof kokteylli saldırı düzenlendi.

Bununla birlikte, Rus seçim ve kolluk kuvvetleri yetkilileri, seçmenlerin oy sandıklarına yeşil antiseptik boya döktüğü bir dizi olay yaşandığını bildirdi.

Rusya Merkez Seçim Komisyonu, Rusya'nın güneyindeki Rostov bölgesi ve Karaçayevo-Çerkes Cumhuriyeti'nde meydana gelen boya dökme olaylarının ardından güvenlik önlemlerinin arttırılması çağrısında bulundu.Rostov bölgesindeki müfettişler ayrıca 62 yaşındaki bir adam hakkında oy kullanma hakkının engellenmesi suçlamasıyla beş yıla kadar hapis cezası öngören bir ceza davası açıldığını duyurdu.

KABİNİ ATEŞE VEREN SEÇMEN GÖZALTINA ALINDI

Özel gereksinimli adam, pasajda ölü bulundu Özel gereksinimli adam, pasajda ölü bulundu


Rusya'nın çeşitli bölgelerinde en az üç kişi dün, oy merkezlerine kundaklama eylemi gerçekleştirdi.

Bağımsız haber kuruluşu Sota'ya göre Moskova'da yaşlı bir kadın oy kullanma kabinini ateşe verdiği için gözaltına alındı.

Seçim yetkilileri devlet haber ajansı RIA Novosti'ye yaptıkları açıklamada saldırıda hiçbir oy pusulasının zarar görmediğini ve sandık görevlilerinin olaydan sonra da çalışmaya devam ettiklerini söyledi.

UKRAYNA HERSON'DA OY MERKEZİNİ BOMBALADI

Rusya devlet ajansı TASS, Ukrayna'nın, Rusya Kontrolündeki Herson bölgesinde oy verme merkezini bombaladığını duyurdu.

Kremlin destekli yetkililer, can kaybı yaşanmadığını söyledi.

Seçim komisyonu, "Skadovsk'ta bir oy verme merkezinin önündeki çöp kutusuna el yapımı bir patlayıcı yerleştirildi. Patladı. Herhangi bir can kaybı ya da yaralanma yok" açıklamasını yaptı.

Rus güçleri de Kiev'in, Kakhovka kentinde oy verme merkezlerini bombaladığını bildirdi.

PUTİN OYUNU KULLANDI

Kremlin'den yapılan açıklamaya göre Vladimir Putin, oyunu dün, Moskova'daki konutunda, elektronik ortamda kullandı.

Putin, devlet televizyonunda yayınlanan açıklamasında ise Kiev'in "yeniden seçilmesini engelleme girişimi" olarak nitelendirdiği Ukrayna'nın Rusya sınırına yönelik bir dizi saldırısına karşı güçlü bir askeri karşılık sözü verdi.

Rus lider, "Düşman tarafından gerçekleştirilen bu saldırılar cezasız kalmadı ve kalmayacak. Bu, başkanlık seçimlerine müdahale etme girişimidir" dedi.

Editör: Berfin MUTLU