HABER: FARUK ÇİDEM - SİNEM ALTUNAY

Bolu merkeze 15 kilometre uzaklıkta bulunan Piroğlu Köyü’nde geçtiğimiz yıllarda satışı yapılan ve Ayşe İrem Kınay tarafından satın alınan 23 bin 518 metrekarelik tarım arazisi ekoturizm yapılmak amacıyla yapılaşmaya açıldı. İçerisinde köyün atık şu şebekesinin bulunması nedeniyle İl Özel İdaresi tarafından ekoturizme uygun olmadığı raporla belirtilen alanın yine İl Özel İdaresi tarafından ruhsatına onay verilmesi Piroğlu Köyü’nde yaşayan vatandaşları rahatsız etti.

Köylüler, Bolu İdare Mahkemesi’ne ekoturizm ruhsatının iptal edilmesi için dava açtı. Açılan davanın ardından köyde keşif çalışması başlatıldı.

“Resmi kanallardan bize bilgi verilmedi”

Piroğlu Köyü Yardımlaşma Derneği Başkanı Musa Yılmaz, “bir vatandaş başvuru yaparak 2 parça araziyi tek tapu haline getirerek eko turizm adı altında ruhsat almış. Bu ruhsat sürecinde muhtarın ve köy halkının hiçbir şekilde resmi kanallar dahil haberi yok. Biz burada yapılacak ekoturizme karşıyız. Tarım yapıyoruz. Hayvancılık yapıyoruz. Yeteri kadar suyumuz yok. Yolumuz dar. Ekoturizm şartlarını taşımıyor. Biz köylü olarak bun karşı çıkarak ruhsatı alan kişiye dava açtık. Keşif ekibi gelecek. Buranın 10 yıl önce tarım arazisi vasfını taşıdığına dair elimizde kayıtlar var. Ne değişti ki burası tekrar imara açıldı” dedi.

Vali Aslan mutfağa girdi çocuklar için kek yaptı Vali Aslan mutfağa girdi çocuklar için kek yaptı

“Başka köylerde de ruhsat alınmış”

Köylerini savunacaklarını ifade eden Yılmaz, “Sadece burası değil diğer köylerde de kimseye sorulmadan ruhsatlar verilmiş. Yenisefa köyünde de ekoturizm adı altında ruhsat alınmış. Çalışmalara başlanmış. O köylüler bu konuda bişey dememişler ama biz kendi köyümüzü savunmak için elimizden geleni yapıyoruz” ifadelerini kullandı.

Editör: Faruk ÇİDEM