Devlet Başkanı Dina Boluarte'nin imzaladığı kararnameye göre, 'transeksüellik, çift cinsiyetli travestizm, çocukluk çağı cinsiyet kimlik bozukluğu, diğer cinsiyet kimlik bozuklukları ve fetişistik travestizm' artık tümü ruhsal hastalıklar olarak kaydedilmektedir. Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) homoseksüelliği Uluslararası Hastalık Sınıflandırması'ndan (UHS) çıkarmasının 34. yıldönümünden sadece birkaç gün önce gerçekleşen bu hamle, hak örgütlerinden tepki çekti.

Bolulu Arda tarihe geçti Bolulu Arda tarihe geçti

DSÖ, 2019'da yeni bir UHS sürümü önerdiğinde transseksüelliği hastalık kategorisinden çıkardı ve bu değişiklik 2022'de yürürlüğe girdi. Peru hükümeti, kararnamenin etkilenen kişilere 'psikolojik tedaviyi' ücretsiz olarak sunacağını ve bu kişilerin insan hakları çerçevesindeki saygınlığını ve özgür eylemlerini kesin bir şekilde yeniden vurguladığını belirtti.

Ancak hak örgütleri, trans ve interseks bireylerin ruhsal hastalık olarak sınıflandırılmasının dönüşüm terapilerine kapı aralayabileceğini, ki bu şu anda Peru'da yasaklanmış durumda, uyarısında bulundu. Komşuları daha kabul edici hale gelirken, Güney Amerika ülkesi transgender ve LGBTQ+ bireylere karşı hoşgörüsüzlükle ün kazanmış durumda.

KAYNAK: Haber Merkezi

Editör: Berfin MUTLU