Mengen Pazarköy’de, 7.si düzenlenen “Yöresel Giyim ve Kültür Şenliği” 18 Haziran 2024 Pazar günü saat: 12.30’da Saygı duruşu ve İstiklal Marşı okunmasıyla başladı.

Protokolün açılış konuşmaları ile devam eden şenlikte, Yöresel Davul- Klarnet Ekibi gösterileri ardından, Yaren Ekibi ile eğlence ve Cezayir oyunu oynandı. Yöresel kıyafetlerle toplu fotoğraf çekimleri ile devam eden şenlikte, Damat giydirme adeti, Emre TUNA’dan yas, Nohut-pilan ve ayran ikramı, Mehmet ÖZGEN ve Murat AYDEMİR’in sahne almaları ile meydanı dolduran, şenliğe katılanların büyük bir coşku içinde oynamaları ardından kapanışla sona erdi.

Çatakören Kazanmaya Devam Ediyor Çatakören Kazanmaya Devam Ediyor

ŞENLİĞİN MİMARI, HÜSEYİN VARLIK

Programda ilk konuşmayı yapan Merve VARLIK TUNA; “Şenliğimize bugün burada toplanmamızın adımlarını 7 yıl önce atan, bu şenliğin mimarı olan, canımız babamız Hüseyin VARLIK’ı anarak başlamak istiyorum. Artık bedenen aramızda değil ama bugünleri hissediyorsa çok mutlu olduğuna eminim. Mengen sevdalısı foto Hüseyin VARLIK’a yaptığı tüm hizmetler için teşekkür ediyorum.

“BİZLERİ KÜLTÜRÜMÜZE DAHA ÇOK BAĞLIYOR.”

‘Elbiseni giy gel, şenliğe renk ver.’ Yola bu sözlerle çıktık. Aslında her elbise, her renk, her motif geleneğimize, geleceğimize ve kültürümüze güç katıyor. Bizleri köklerimize daha çok bağlıyor. Bugün burada, köklerimize, geçmişimize ve kültürümüzün derinliklerine bir yolculuk yapmak üzere toplandık. Mengen Yöresel Giyim ve Kültür Şenliği, sadece bir festival değil; bizi biz yapan değerlere, geleneklerimize ve kimliğimize sahip çıkma adına bir buluşma noktası oldu. Yöresel kıyafetlerimiz, atalarımızın yüzyıllar boyunca süren yaşam mücadelelerinin, sevinçlerinin ve hüzünlerinin sessiz tanıkları. Her bir kumaş parçası, her bir dikiş, atalarımızın ellerinden, yüreklerinden süzülerek bugüne ulaşmış. Bu kıyafetler, sadece giysi değil, tarihimizi ve kültürel mirasımızı taşıyan, yaşayan eserler.

“KÜLTÜREL ZENGİNLİKLERİMİZİ PAYLAŞARAK, BÜYÜK BİR MOZAİK OLUŞTURUYORUZ.”

Bugün burada, farklı köylerimizden ve yörelerimizden gelen dostlarımızla bir aradayız. Her birimiz, kendi kültürel zenginliklerimizi paylaşarak, büyük bir mozaik oluşturuyoruz. Bu birlik ve beraberlik, bize gücümüzü, dayanışmamızı ve ortak değerlerimizi hatırlatıyor. Bu zenginlik, gelecek nesillere bırakacağımız en değerli mirasımızdır. Bu anlamlı günde, bu güzel etkinliği organize eden ekip arkadaşlarımıza, emeği geçen herkese gönülden teşekkür ediyorum. Atalarımızdan miras kalan bu değerleri yaşatmak ve gelecek kuşaklara aktarmak, hepimizin görevi. Bu şenlik, bize bu görevin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha hatırlatıyor. Sevgili hemşerilerim, değerli misafirler; bu kültür hazinemizi yaşatmak ve yüceltmek için hep birlikte çalışmalıyız. Mengen 7. Yöresel Giyim ve Kültür Şenliği’nin hepimiz için unutulmaz anılarla dolu, keyifli ve anlamlı bir etkinlik olmasını diliyorum.”dedi.

Mengen Pazarköy Muhtarı Sefa ÖZEVİN, konuşmasında; toplumları ayakta tutanın kültürleri olduğundan ve bunun öneminden bahsetti.

Mengen Belediye Başkanı Vural TURAN konuşmasında; “Şenliğimizin amacı, hep bir arada kaynaşmak, kültürümüzü babadan oğula aktarabilmektir. Önemli olan birlik beraberlik içinde olmaktır. Bunun içinde hepimiz elimizden geldiğini yapmaya çalışacağız.”diye ifade etti. Haber: Fatma Marmara

Kaynak: Sultan Magazin