Patates üretim alanlarında uygun şartları bulmasıyla birlikte görülmeye başlanan ve patatesin en önemli hastalıklarından birisi olan patates mildiyösü hastalığı, salgın yaptığı yıllarda yüzde 70’e varan ürün kaybına neden olduğunu belirten Bolu İl Tarım ve Orman Müdürü İzzet Murat; “Bu nedenle üreticilerimizin mildiyö hastalığına karşı tedbirli olmaları ve müdürlüğümüz ile irtibat halinde olmaları ilaçlı mücadele gerektiği durumlar için önem arz etmektedir.

İZZET MURAT, BELİRTİLERİNİ SAYDI

 Patates mildiyösü mantar hastalığı olup ilk belirtileri yaprakta küçük, soluk yeşil veya sarımsı lekeler halinde görülür. Hastalığın ilerlemesiyle lekelerin olduğu kısımlar kahverengileşir ve doku ölür. Yağışlar ve hava sıcaklığı hastalığın yayılmasında ki en önemli etkendir.

Bolu üreticisinin ekimde önceliğini oluşturan patateste, herhangi bir verim kaybı yaşamamak adına erken mücadele kritik rol oynamaktadır. Olası olumsuz durumlar halinde üreticilerimiz en yakın İl/ İlçe Müdürlüklerimizden teknik yardım almalı uzman mühendislerimizin reçetelerine göre hareket etmelidir.

ANNE KEÇİNİN SAHİPLENMEDİĞİ OĞLAĞI YANINDAN AYIRMIYOR ANNE KEÇİNİN SAHİPLENMEDİĞİ OĞLAĞI YANINDAN AYIRMIYOR

Üreten Bolu’muzun değerli üreticilerinin maddi kayıplar yaşamaması ve İlimizin marka değerlerinden biri olan patatesimizin sağlıklı gelişimi ve devamlılığının temini açısından tedbirli olunmalıdır" dedi.