CHP Genel Başkanı Özgür Özel, partisinin grup toplantısında konuştu.

Özgür Özel konuşması öncesi CHP'ye katılan eski İYİP Genel İdare Kurulu Üyesi Bahadır Erdem'e rozetini taktı. Erdem yaptığı açıklamada, "Türkiye'de adaletin ve hukukun yeniden parlaması için, eşitlik gelmesi için, kadın haklarının erkeklerle eşit olabilmesi için ve bu milletimizi mutsuz eden tek adam yönetimin, demokrasiyle sonlandırmak için elimden geleni yapacağım" diye konuştu.

AKIN GÜRLEK'İ ELEŞTİRDİ

Toplantı Özel'in açıklamaları ile devam etti. Adalet Bakan Yardımcısı Akın Gürlek’in şikâyeti üzerine, Gazeteci Barış Terkoğlu'nun "terörle mücadele görev almış kişileri hedef göstermek" suçlamasıyla yargılandığı davada 2 yıl hapse mahkum edilmesini eleştiren Özel, "Barış Terkoğlu’na iki yıl hapis cezası verildi. FETÖ yargıya hakimken ceza alıyorlardır. Güya FETÖ temizlendi. Hala ceza alıyorlar. Akın Gürlek seyyar giyotindir, adaletin katilidir. Adaletin giyotini olan birisi Adalet Bakan yardımcısıdır. Gürlek şunu bilsen ne Terkoğlu ne Pehlivan yalnız değildir." dedi.

"1 MAYIS TUTUKLAMA TEDBİRİ KALDIRILMALI"

İstanbul 1 Mayıs'ının AYM kararına rağmen kanunsuz olarak yasaklandığını belirten Özel, "Suçlunun mağdur, mağdurların suçlu ilan edildiği bir dönemdeyiz" dedi. Özel, "1 Mayıs öncesinde her iki tarafı uyarmıştık, gösterilen anlayış kıymetliydi. Ama ardından yurttaşlarımız, evlatlarımız gözaltına alındılar, 49'u tutuklandı. Toplantı ve gösteri yürüyüşü hakkı anayasal bir haktır, onu engelliyorsun. Sonra da kanuna uymuyor diye onu tutukluyorsun. Bir an önce tutuklama tedbirinin kaldırılmasını, gençlerin serbest bırakılmasını, milletten kanuna uymasını isteyenlerin önce anayasaya uyması gerektiğini hatırlatıyorum" diye konuştu.

EMEKLİ MİTİNGİ TARİHİNİ AÇIKLADI

Özel emeklilerin yaşadığı sorunlara değinerek, "Bütün emeklileri ve onları destek vermek isteyenleri 26 Mayıs Pazar günü Ankara'daki büyük emekli mitingine davet ediyorum" dedi.

Özel, AKP'nin seçim öncesi kamuya müfredatsız KPSS ile alım sözü verdiğini hatırlatarak "Mülakatı kaldırmıyorlar. 80 bin 68 bin atama beklenirken, 20 bin mülakatlı atama açıkladılar. Biz atanamayan değil, atanmayan her bir öğretmenimizin yanındayız." diye konuştu.

SİNAN ATEŞ CİNAYETİ

Ankara'da öldürülen Eski Ülkü Ocakları Başkanı Sinan Ateş'in iddianamesini eleştiren Özel, "İddianamede olması gereken şeyleri görmedik. İddianamenin iade edilmesi ve asla kabul edilmemesi gerekmektedir. Bu meseleyi takip edeceğiz. Ayşe Ateş'in adalet yürüyüşü hepimizin adelet yürüyüşüdür." diye belirtti.

BAHÇELİ İLE GÖRÜŞME

Özgür Özel, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile görüşmelerine dair açıklama yaptı. “Sayın Devlet Bahçeli ile gayet olumlu, verimli geçen bir görüşme gerçekleştirdik. Yaptığı kıymetli aktarımlar için, İstifade ettiğimiz görüşleri için kendisine teşekkür ederim” diyen Özel, görüşmede seçim sonuçlarını, Filistin ve Kıbrıs olmak üzere dış politikayı, emekli maaşlarını, asgari ücreti, temmuzda zam yapılmamasının yaratacağı sıkıntıyı, uzman çavuşları, atanmayan öğretmenleri, staj ve çırakların sorunlarını, kademeli emeklilik, 28 Şubat davası, AYM kararlarına uyulmaması ve müfredat konusundaki endişelerini ifade ettiğini söyledi.

"ERDOĞAN İLE GÖRÜŞME NOTLARI PARTİNİN ARŞİVİNDE"

Özel, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmenin ardından açıklama yapılmamasına yönelik eleştirilere şu yanıtı verdi:

"Yapılan görüşmelerden sonra eğer ortak bir açıklama yoksa görüşme taraflardan kendi ifadelerini paylaşabilecekleri ancak verilen cevapları paylaşmayacakları bir anlayışla sürmelidir. Erdoğan görüşmesinde, 'Efendim gizli - kapaklı ne konuştunuz?' Görüşmeden Türkiye Cumhuriyetinin dışişleri bakanlığının en üst görevlerinde bulunmuş bir büyükelçinin devlet geleneklerine uygun tutulmuş notları partinin arşivine girmiştir. Önümzdeki dönem benden sonra görev yapacak genel başkanlarımıza aktarılmak üzere genel başkanlığın ilgili güvenceli birimine muhafaza edilmiştir ve kayıt dışı siyasete itiraz eden anlayışımızla, bütün bilgiler MYK gurubumuzla, parti meclisimiz ile paylaşılmıştır, paylaşılmaya ilgili organlar toplandıkça devam edilmektedir. Ancak biz neler söylediğimizi söyledikten sonra 'ne cevap aldınız', o konuda onu söylemek bizim işimiz değildir. Ancak onu beklemek, onu izlemek ve o konuda ihtiyatlı bir iyimserlikle beklenti içinde olmak bizim pozisyonumuzdur."

ASRİAD YÜRÜTME KURULUNDA BOLU DAMGASI ASRİAD YÜRÜTME KURULUNDA BOLU DAMGASI

ADAYLIK TARTIŞMASI

Özel, Cumhurbaşkanı adayı tartışmalarına dair de şunları söyledi:

"Geçmişte yaptığımız hataları tekrar etmeyeceğimizi söylemiştim. Hazır birinci partiyken, gelecek seçime daha zaman varken aday tartışması iyi niyetli şekilde de yapılsa da faydası olmayan bir tartışmadır. Buradan gelecek seçim için şimdiden aday tartışması başlatmanın CHP'nin gücünü azaltmak ona çelme takmaktan başka bir amacı yoktur. Bu tartışmaları doğru bulmam. Her birimiz gönlümüzdeki adayı, gönlümüzdeki ortak bir duyguyu ön plana çıkarmak durumundayız. Kimin gönlünden kimin geçtiğinin bir önemi yok. Günü gelince CHP'nin bir adayı olacak. O aday CHP'nin üyeleriyle, halkın sesini dinleyerek, seçim organlarında tartışılarak, Anayasa nasıl diyorsa öyle, bu seçim başarısı nasıl geldiyse öyle belirlenecektir.  Cumhuriyet Halk Partisi'nin Genel Başkan olarak kendi adaylığımı dayatmak, CHP'nin tarihi bir fırsatını kaçırması sağlamak birilerinin tükenmekte olan iktidarına tekrar fırsat vermeyeceğimden herkes emin olsun." haber merkezi