HABER: FARUK ÇİDEM

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, düzenlediği basın toplantısında açıklamalarda bulunarak basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Basın toplantısında valilik tarafından engellenen askıda konserve kampanyasıyla ilgili olarak talebin vatandaşlardan geldiğini söyledi.

“BELEDİYENİN BAĞIL TOPLAMA GÖREVİ VAR”

Belediyelerin yardım yapabilme ve bağış toplamak gibi görevlerinin olduğunu hatırlatan Özcan, “Bolu Valiliği askıda konserve kampanyamızı yasakladı. Bu kampanyayı Köroğlu Tarımsal Ürünler Kooperatifi yapıyordu. Bunun ham maddesini satın alarak biz de bölgeye gönderiyoruz. Bize yapamazsınız dediler. Vatandaşlar bize askıda fatura gibi askıda konserve olsun biz parasını verelim bölgeye gitsin dedi. Bunu engellediler. Vali, “belediye yardım toplarken” yakalandı diye açıklama yapmış. Çok büyük suçmuş gibi. Üzülerek söylüyorum ama insanların bir kısmı artık Türkiye Cumhuriyeti devletine güvenmiyor. Ben başından itibaren insanlar kime güveniyorsa ona yardım yapsın diyorum. Sen devlet olarak sadece denetle. Belediyeyi denetlemek en kolayı. Üstelik kanunda belediye gerekli durumlarda kendi sınırları içerisinde afet bölgelerine yardım yapabilir diyor. Bununla ilgili meclis kararı da aldık. Ayrıca belediyelerin bağış toplama gibi görevleri var” dedi.

DEAŞ’LI TERÖRİST BOLU’DA YAKALANDI DEAŞ’LI TERÖRİST BOLU’DA YAKALANDI

“ÇOK KÖTÜ BİR KONUŞMAYDI”

Vali Yardımcısı Abdullah Şen’in kendisini telefonla arayarak tehdit ettiğini ifade eden Özcan, “Bir de Bolu’da bir vali yardımcısı var. O da vali beyin hemşerisi. Beni arıyor ve tehdit etmeye çalışıyor. Abdullah bey. Haddini bildirdim telefonda. Sen kimsin Bolu halkının seçtiği belediye başkanını tehdit ediyorsun. Yaptığınız suç, bedelini çok ağır ödersiniz diyor. Ne yapıyoruz dedim. Konserve topluyorsunuz diyor. O konserveleri hemen bize getireceksiniz biz de AFAD’a vereceğiz diyor. O konserveler kooperatifin bizim yaptığımız gibi gidin satın alın dedim. Çok kötü bir konuşmaydı. Böyle bir ortamda millet canıyla uğraşırken valiliklerin böyle saçma sapan şeylerle uğraşması benim çok gücüme gidiyor” diye konuştu.