HABER: FARUK ÇİDEM

Samsun'da kaçak silah ticareti yaptığı iddiasıyla 1 zanlı yakalandı Samsun'da kaçak silah ticareti yaptığı iddiasıyla 1 zanlı yakalandı

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday adayı olmak istediği düzenlediği basın toplantısında net kamuoyuyla paylaştı. 6’lı masada yer alan siyasi parti genel başkanlarına bireysel ve siyasi özgeçmişinin yer aldığı mektup yazan Özcan, Cumhur İttifakı’nın adayı olan Recep Tayyip Erdoğan’a meydan okuduğunu söyledi.

BAŞARILARINI SIRALADI

Başkan Özcan, siyasi kariyerindeki başarılarını kaleme aldığı mektupta, “2011 yılı genel seçimlerinde hakim gözetiminde yapılan resmi ön seçim ile CHP 1. Sıra Milletvekili adayı oldum. 34 yıl sonra yani 1977 yılından bu yana Bolu’da seçilen ilk CHP milletvekili olarak TBMM’ye girdim. (24. Dönem ) 2 yıl TBMM’de başkanlık divanı üyeliği ardından çeşitli komisyonlarda görev yaptım. 7 Haziran 2015 tarihinde yapılan seçimlerde yine resmi ön seçim ile 1. Sıra CHP Milletvekili adayı oldum. Bu seçimde CHP’nin Türkiye’de en çok oy arttırdığı il bolu oldu ve ben 2. Kez Milletvekili seçildim. (25. Dönem) 1 Kasım 2015 seçimlerinde 3. Kez Milletvekili seçildim. (26. Dönem) Yine 18 Haziran 2018 seçimlerinde 4. kez Milletvekili seçilmeyi başardım. 31 Mart 2019 seçimleri öncesinde CHP Genel Başkanı Sayın Kemal KILIÇDAROĞLU ’nun önerisi ile CHP – İYİ PARTİ ortak adayı olarak AKP – MHP ittifakına karşı seçime girdim. Daha 9 ay önce yapılan genel seçimde bolu belediye sınırında CHP-İYİ parti toplam %34, AKP ve MHP ise %63 oranında oy almış iken, ben yerel seçimi %53’e %45 oranı ile kazandım. Bu tablo şahsıma AK Parti ve MHP tabanından yoğun bir destek geldiğini göstermektedir. Böylelikle 20 yıl önce kaybedilen Bolu Belediyesini de AK PARTİ’den geri almış oldum” dedi.

“EN BAŞARILI 3 BAŞKANDAN BİRİSİYİM”

Bolu Belediyesini en çok büyüyen belediyeler arasına soktuğunu ve anketlerde en başarılı belediye başkanları arasına girdiğini açıklayan Özcan, “Görev sürecimin yaklaşık 4 yılını tamamladım. Her türlü hükümet baskısına rağmen gerçekleşen gelirinin 2 katı kadar borçla teslim aldığım Bolu Belediyesi’nin borcunu, gerçekleşen gelirin %40’ı oranına çektim. Belediye bütçesini 51 il Belediyesi içinde en yüksek 3. büyük bütçesi haline getirdim. (51 il içinde Bolu Belediyesi sadece nüfus olarak 16 ilden büyüktür.) Şu an Bolu Belediyesi 2022 yılında ABD Doları bazında bile %19 büyüyen tek belediyedir. Müteahhitlere ve çalışanlara borcu olmayan (ikramiyeler dahil) aleyhine hiç icra takibi bulunmayan ender belediyelerden birisidir.

Benim göreve gelmemden bu yana en az 20 anket şirketi Bolu Belediye Başkanının başarısını ölçmek için anketler yapmıştır. Tüm bu anketlerde şahsım en başarılı ilk 3 belediye başkanı içinde çıkmıştır. Bu anketlerin 2-3 tanesi tarafımdan yapılmıştır. Diğer anketler başka parti, kişi ve kurumlarca yapılmıştır. Bu husus tüm anket firmalarına ve Sodem-Sen’ e sorulabilir. Hâlihazırda Bolu Belediyesi 4000 aileye, ailenin kadın bireyi öncelikli olmak üzere aylık 2000 TL Aile Sigortası maaşı ödemektedir. Yine Belediyemiz tarafından 2500 aileye doğalgaz ve elektrik yardımı yapılmaktadır. Şu anda sokaklarında dilenen kimsenin kalmadığı tek şehir Bolu’dur” diye konuştu.

“YANLIŞ TERCİHLE SEÇİM KAYBEDİLİRSE…”

Yanlış tercih sonucu seçimin kaybedilmesi halinde vicdanlarda yargılanacaklarını ifade eden Özcan, “Takdir sizlere ait olmak üzere, Erdoğan’a karşı benden daha çok seçim kazanmış, Atatürk İlkelerine sonuna kadar bağlı, gerçek bir Türk Milliyetçisi aday bulursanız ona sözüm yok.

Ama yanlış bir tercihi sonrasında kaybedilecek bir seçim yaşanması halinde Türk milletinin ve gelecek nesillerin sizi vicdanlarında yargılayıp nasıl bir vicdani hüküm vereceklerini takdirlerini sizlere bırakıyorum” ifadelerini kullandı.

“TARİF EDİLEN ADAY BANA UYUYOR”

Özcan, Kılıçdaroğlu tarafından tarif edilen adayın kendisine uyduğunu söyleyerek, “Artık seçim tarihi belli oldu. 6’lı masa olarak topluma taahhüt ettiğiniz ortak adayı açıklama vakti geldi. Özellikle Sayın Kılıçdaroğlu’nun tarif ettiği aday tiplemesi bana tamamen uymaktadır. Geçmişinde başarı hikâyeleri olacak ve Devleti tanıyacak. O yüzden adayı uzaklarda aramayın, Erdoğan benzeri çakma adayları gündeminize dahi almayın. 49 yaşında dinamik, çalışkan, akıllı bu kardeşiniz, aday gösterilmesi halinde 21 yıllık karanlık Erdoğan dönemine son verecektir.

Bolu İli ve Belediyesinden bu kadar bahsetmemin özel sebebi şudur. Biz 4 yıl boyunca hep baskı altında tutulduk. Müfettişler hiç ayrılmadı, bir tek kuruş kullanmadan inanın Türkiye Cumhuriyetini yürütmekten çok daha zordur. Bu konuyu uzun yıllar bürokratlık yapmış, öncesinde veya sonrasında Belediye Başkanlığı yapmış tecrübeli bir büyüğümüze sorarsanız, beni teyit edecektir.

Sizden istirhamım bize güvenin. Kendimi övmekten ve övülmekten nefret ederim ama, diploması olup olmadığı bile tartışma konusu olan, daha güzel yalan söylemek dışında ne ekonomi, ne hukuk, ne bütçe konusunda benimle aşık atamayacak birinin bu ülkeyi 21 yıldır kesintisiz yönetmesi beni derinden yaralamaktadır.

Siyasette bazen görev verilir, bazen de göreve talip olunur. Ben göreve talibim. Kazanacak aday olsun diyorsanız, seçimlerde rüştünü defalarca ispat etmiş, Erdoğan’ı %65 oyla Cumhurbaşkanı seçildiğinden sonra adeta siyasi kalesi olan Bolu da seçimde açık farkla mağlup etmiş Tanju Özcan kardeşinize yol veriniz” dedi.

“MEYDAN OKUYORUM”

Başkan Özcan, “Meydan okuyorum” diyerek yaptığı açıklamanın sonunda şunları söyledi:

Karşıyaka, Çankaya, Beşiktaş gibi bir yerin Belediye Başkanı olarak meydan okumuyorum. İl sınırlarında yüzde 65 oyla seçim kazandığı adeta siyasi kalesinde Erdoğan’ı yenen Bolu Belediye Başkanı olarak meydan okuyorum.

8 yıllık milletvekilliği döneminde ve 4 yıllık Belediye Başkanlığı döneminde adı herhangi bir usulsüzlüğe akçeli işe karışmamış bir siyasetçi olarak meydan okuyorum.

8 yıllık milletvekilliği döneminde ve 4 yıllık Belediye Başkanlığı döneminde hiç kimseyi ötekileştirmeden, ayrım yapmayan, insanları hor görmeyen bir yönetici olarak meydan okuyorum.

Yönettiği kamu kurumunda israfı bitiren, yandaş yaratmayan hısım akrabasının şirketlerinden, gemiciklerinden bahsedilmeyen bir yönetici olarak meydan okuyorum.

Dün ayrı, bugün ayrı konuşmayan istikrarlı bir yönetici olarak meydan okuyorum.

Terör örgütleri tarafından İki de bir kandırılmayan bir kamu yöneticisi olarak meydan okuyorum.

Kul hakkı yemenin haram olduğunu bilen bir kamu yöneticisi olarak meydan okuyorum.

İki de bir tükürdüğünü yalamayan bir kamu yöneticisi olarak meydan okuyorum.

Yönettiği kurumun sorumluluk alanından bir tek çocuğunu yatağa aç yatırmayan bir kamu yöneticisi olarak meydan okuyorum.