İsrail'in işgal altında tuttuğu Filistin'de giriştiği yeni katliam Ortadoğu'nun bir kez daha alev almasına yol açtı. İsrail askerleri, işgal altındaki Batı Şeria'nın Nablus kentinde Çarşamba günü bir baskın düzenledi. Nablus'un eski kent kısmına giren İsrail birlikleri, bir binanın etrafını kuşattı. İsrail ordusundan yapılan resmi açıklamaya göre, askerler Nablus'ta üç 'terör şüphelisi'ni arıyordu. Arananlar İslami Cihat üyesi Muhammed Abdülfettah, Aslan Yuvası adlı örgütten Hüssam İslam ile Velid Dakhil'di.

Uluslararası haber ajansı Agence France-Presse (AFP) muhabiri, operasyon öncesinde İsrailli askerlerin, Nablus'un merkezinde genç Filistinlilere göz yaşartıcı bomba fırlattıklarını, Filistinlilerin de buna taş atarak yanıt verdiğini ve yollarda otomobil lastikleri yaktıklarını bildirdi.

Dakikalar içinde ise Nablus'un her yerinden duyulan silah sesleri etrafa yayıldı. Görgü tanığı Halil Şahin, "Pencereden dışarı baktığımda yanlarında köpekler olan özel kuvvetler gördüm ve tel bağlıyorlardı. Sanırım patlayıcı düzenekleri içindi" diyerek gördüklerini anlattı. Şahin ayrıca "İşgal güçlerini gördükten sonra herkes bakmaya gitti. Biz de gittik ve enkazın altından cesetler çıkarttık" diye de ekledi.

Üç saat süren operasyonda ölen 11 kişinin yaşları 14 ila 72 arasında değişiyor. Filistin Sağlık Bakanlığı, 72 yaşındaki Adnan Saabe Baara’nın İsrail askerlerinin baskını sırasında öldürüldüğünü açıkladı. Bakanlığa göre 61 yaşındaki Abdülhadi Aşgar ve 16 yaşındaki Mohammed Şaban da ölenler arasında. Ölenlerden altısının da Aslan Yuvası adlı örgütün üyeleri olduğu belirtildi. İslami Cihat da ölenler arasında yerel komutanlarından biri olduğunu kaydetti. Filistinli yetkililer, baskında 100'ü aşkın insanın da yaralandığını aktardı.

Türkiye, yaptığı resmi açıklamayla 11 kişinin öldüğü İsrail saldırısını kınadı ve lanetledi. Dışişleri Bakanlığı açıklamasında, "Bölgede bir şiddet sarmalının önüne geçilebilmesi için İsrail makamlarının bu tür saldırıları ve provokasyonları süratle durdurması şarttır" denildi.

AFP, biber gazıyla dolu Nablus sokaklarında koşturan Filistinliler, taşınan yaralılar, yakılan lastikler ve taşlanan İsrail zırhlı aracının yer aldığı fotoğrafları servis etti.

LİSELİ KAVGASINDA KAN AKTI LİSELİ KAVGASINDA KAN AKTI

Çarşamba günü yaşananları gece saatlerinde Gazze Şeridi'nden İsrail'e atılan roketler izledi. İsrail ordusu, Gazze'den altı roketin Aşkelon ve sınırdaki yerleşimlere doğru ateşlendiğini duyurdu. Roketlerin havada belirmesiyle İsrail'in güneyinde siren sesleri duyuldu.

Haaretz gazetesi, Demir Kubbe hava savunma sisteminin Gazze'den fırlatılan roketleri havada imha ettiğini belirtiyor.

Tel Aviv yönetimi, roketlerden iki saat sonra bir hava saldırısı haberini duyurdu. İsrail savaş uçakları, yerel saatle 06.00'da Gazze'de belirlenen hedefleri vurdu. Bir AFP muhabiri, saldırının ardından bir bölgeden gökyüzüne siyah dumanlar yükseldiğini bildirdi.

İsrail ordusunun resmi Twitter hesabı, Gazze'yi yöneten Hamas örgütünün sivil yerleşimler arasında bir silah fabrikası kurduğunu, hava saldırısında söz konusu fabrikanın vurulduğunu ileri sürdü. Twitter hesabı ayrıca bazı uydu fotoğrafları da paylaştı.

ABD'DEN RESMİ AÇIKLAMA

ABD Dışişleri Bakanlığı, İsrail'in Nablus baskınının ardından yaptığı açıklamada artan şiddetten son derece endişe duyduğunu belirtti.

İsrail ordusunun işgal altında tuttuğu Filistin topraklarında bu yıl gerçekleştirdiği baskınlarda en az 50 kişi öldü, Filistinlilerin İsraillileri hedef alan saldırılarındaysa 11 kişi yaşamını yitirdi.

Filistin yönetimi altındaki Batı Şeria bölgesinin kuzeyinde son bir yıldır operasyonlarına ağırlık veren İsrail ordusu, bu operasyonlara gerekçe olarak 'terörist faaliyetlerinden' kuşkulanılan Filistinli militanların takibini gösteriyor. Filistinli silahlı grupların kaleleri olarak görülen Nablus ve Cenin kentleri, bölgede İsrail baskınlarının en yoğun yaşandığı şehirler.

Geçen yıl Ekim ayında, yine İsrail ordusunun Nablus kentinde, 'Aslan Yuvası' adlı bir örgüte karşı düzenlediği operasyonda beş Filistinli öldürülmüştü. Söz konusu örgüt, İsrailli siviller ile askerlere saldırılar düzenlemekle suçlanıyor.