Yaz mevsiminin gelmesiyle beraber, güneş ışınlarından kurtulmak isteyen vatandaşlar güneş gözlüklerine yönelmeye başladı. Sahte güneş gözlüğü kullanımının tehlikelerine dikkat çeken uzmanlar, vatandaşları uyarıyor. Göz sağlığı uzmanları, güneş gözlüğünün sadece aksesuar olmadığını, aynı zamanda gözleri zararlı UV ışınlarından koruyan önemli bir araç olduğunu vurgularken, sahte güneş gözlüklerinin, UV koruması sağlamadığı gibi göz sağlığını ciddi anlamda tehdit ettiğini belirtiliyor. Sahte güneş gözlükleri hakkında gazetemize konuşan Optikçi Hakkı Aracı, özellikle, sokak satıcılarından veya güvenilir olmayan internet sitelerinden alınan güneş gözlüklerinin büyük bir risk oluşturduğuna dikkat çekti. Yaz mevsiminde göz sağlığını korumak için sahte güneş gözlüklerinden uzak durulması gerektiğini dile getiren Aracı, “Vatandaşların güneş gözlüğünü en güvenilir şekilde alabileceği nokta kesinlikle optikçilerdir” dedi.

MERDİVEN ALTI KULLANIMA DİKKAT

Yaz sıcaklarının bastırmasıyla, vatandaşın güneş gözlüklerine yöneldiğini belirten Optikçi Hakkı Aracı, “Yazın en sıcak günlerini yaşamaya başladığımız şu günlerde insanlar çeşitli önlemler alıyor. Göz sağlığını korumak için alınan önlem ise güneş gözlüğü kullanmak. Piyasada sayısız güneş gözlüğü yer alıyor. Tabi bu noktada bir ayrım var; sahte güneş gözlüğü ve gerçek güneş gözlüğü. Vatandaşlar gözlük alışverişi yaparken kesinlikle gözlükçüleri tercih etmelidir. Güneş gözlüğü gözlükçülerden alınır. Benzinliklerde, merdiven altlarında ve çeşitli giyim markalarında satışa sunulan güneş gözlüklerinden kaçınmalıdır. Vatandaşlarımız bu tür yerlerden kesinlikle gözlük almamalıdır” diye uyarıda bulundu.

Bolu Valisi Kılıç'tan orman yangınlarına karşı dikkatli olunması çağrısı Bolu Valisi Kılıç'tan orman yangınlarına karşı dikkatli olunması çağrısı

ÇEŞİTLİ HASTALIKLARA SEBEP OLABİLİYOR

Markasız ve ucuz güneş gözlüğü kullanımının, ultraviyole ışınlarını engellemediğini için çeşitli hastalıklara neden olabileceğini dile getiren Aracı, şunları kaydetti:

“Optikçilerin dışında satılan gözlüklerin üzerinde her ne kadar UV400 yazıyor olsa da, herhangi bir koruyuculuğu bulunmamaktadır. Gözümüzü koruyalım derken daha çok deforme ediyoruz. Bu tarz yerlerden alınan güneş gözlükleri, gözün akodomasyonunun bozulmasına sebep oluyor. Bunun sonucunda da kişilerin gözlerinde katarak, göz kuruluğu, gözde kızarıklık, glokom, gözde numaralanma gibi sorunlar baş gösteriyor.”

“KESİNLİKLE GÖZLÜKÇÜLER TERCİH EDİLMELİDİR”

Vatandaşların güneş gözlüğünü en güvenilir şekilde alabileceği noktanın kesinlikle optikçiler olduğunu dile getiren Aracı, “Bir yere girdiği zaman orada optik gözlük satılıyor ise oradan güneş gözlüğü almalıdır. Bir yerde güneş gözü satılabilir fakat optik gözlük yoksa o mağazadan güneş gözlüğü alınmamalıdır. Çünkü optikçilerde bulunan güneş gözlüklerinin hepsi Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan kalite kontrol sonucunda satışa sunuluyor. Ancak diğer güneş gözlüğü satışı yapan mağazaları herhangi bir kuruluş tarafından denetlenmiyor. Çünkü orada kozmetik adı altında, bizler ise sağlık adı altında satış yapıyoruz. Bunun için de optik gözlüğü satan gözlükçüden alınmasını tavsiye ediyorum” ifadelerini kullandı.

Özellikle yaz aylarında göz sağlığının korunması için güneş gözlüğü seçiminin oldukça önemli olduğunu dile getiren Aracı, uygun fiyatlı ve kaliteli güneş gözlüklerinin de mevcut olduğunu belirtti. Aracı, bu yıl güneş gözlüklerinin bin 500 TL’den başlayarak, 20 bin TL’ye kadar çıktığını kaydetti.

Kaynak: -Haber Merkezi-