Olimpiyatlara giden ilk Türk kadın cimnastikçi olan Göksu Üçtaş Şanlı, 2020 Avrupa Cimnastik Şampiyonası’nda milli takımın kaptanlığını yaptı.

Genç sporculara liderlik yapan deneyimli sporcu, başarılı performansıyla da göz doldurdu.

Artistik Cimnastik Milli Takımı’nın en deneyimli ismi Göksu Üçtaş Şanlı’nın özellikle genç sporcularla olan pozitif ilişkisi ve desteği, kamuoyunda takdir topladı.

Göksu Üçtaş Şanlı’nın hayat hikayesi

30 Ağustos 1990 tarihinde Gaziantep’in Şahinbey ilçesinde dünyaya geldi. Göksu Üçtaş Şanlı aslen Gazianteplidir.

Küçük yaşlarda yeteneğini gösterdiği jimnastik alanında Gaziantep Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü bünyesindeki jimnastik kurslarında başladı. Altı ay kurs gördükten sonra Gaziantep’teki tesis yetersizliği sebebiyle Antrenörü Yalçın Titiz’in yönlendirmesi ile çalışmalarını Bolu’da Yatılı Jimnastik Eğitim Merkezi’nde sürdürdü.

İlimiz Bolu, Göksu Üçtaş Şanlı’nın başarılarla dolu kariyerinde önemli bir dönüm noktası oldu.

5 yaşında başladığı jimnastik eğitiminde ilerleyen yaşlarda lisans eğitimini Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu’nda (BESYO) tamamladı.

Mağlubiyetin ardından Koşukavak'tan ilk açıklama Mağlubiyetin ardından Koşukavak'tan ilk açıklama

Olimpiyat oyunlarında Türkiye’yi cimnastikte temsil eden ilk kadın sporcu unvanını taşıyan Göksu Üçtaş Şanlı, 2009 Akdeniz Oyunları’nda atlama masasında gümüş madalya aldı ve Türkiye’ye bu dalda ilk madalyayı kazandırdı.

Mart 2010’da Katar’ın başkenti Doha’da yapılan Artistik Cimnastik Dünya Şampiyonası’nda yer hareketlerinde bronz madalya aldı.

Yine 2010 yılında Çek Cumhuriyeti’nin Ostrava kentinde düzenlenen Dünya Kupası yarışmalarında, yer aletinde altın, denge ve atlama aletlerinde gümüş madalya kazanarak Türkiye’ye üç madalya getirdi.

OLİMPİYATLARDAKİ İLK TÜRK KADIN CİMNASTİKÇİ OLDU

2012 Yaz Olimpiyatları’nda Türkiye’yi tarihinde ilk kez artistik jimnastik dalında temsil etti.

2016 yılında Dünya Cimnastik Federasyonu’nun Mersin’de düzenlediği Dünya Artistik Cimnastik Şampiyonası’nda ‘kadınlar yer hareketleri’nde şampiyon olarak altın madalya kazandı.

2020’de yine Mersin’de düzenlenen Avrupa Cimnastik Şampiyonası’nda milli takımın kaptanlığını yaptı.

Uzun yıllardır antrenör Mergül Güler ile çalışıyor.

Göksu Üçtaş Şanlı, 25 Nisan 2023 tarihinde aktif sporculuk hayatını noktaladı.

Geredemedyatakip