Kimliğinin paylaşılmasını istemeyen 4 Amerikalı yetkili, ABD merkezli haber sitesi Axios'a Washington'ın Gazze'ye havadan yardım göndermeyi planladığını söyledi. 28 Şubat'ta yayımlanan haberde yetkililerden biri, "Durum gerçekten çok kötü. Kamyonlarla yeterince yardım ulaştıramıyoruz, bu yüzden havadan sevkıyat gibi pek umut verici olmayan önlemler almamız gerekiyor" dedi. Yetkili, ABD'nin Gazze savaşının başında böyle bir seçeneğe sıcak bakmadığını fakat mevcut durum nedeniyle havadan yardım alternatifinin değerlendirmeye alındığını söyledi.Kaynak, Ürdün'ün 26-27 Şubat'ta Gazze'ye havadan yardım göndermesinin de ABD'nin böyle bir plana daha sıcak bakmasını sağladığını belirtti. Gazze Şeridi'ne insani yardım çalışmalarına Ürdün Kralı Abdullah da katılmıştı.

Ekrem İmamoğlu, Trabzonspor'u ziyaret etti Ekrem İmamoğlu, Trabzonspor'u ziyaret etti

Ayrıca 28 Şubat'ta Ürdün, Umman ve Bahreyn'in işbirliğiyle Gazze'ye yeniden havadan yardım gönderilmişti. Mısır ve Birleşik Arap Emirlikleri'ne ait uçaklar da dün benzer yardımlar yapmıştı. Diğer yandan ABD'li yetkililer, hava yardımlarının sorunu sadece geçici olarak çözebileceğini, Gazze'ye gereken ölçekte yardımın ancak karadan ulaştırılabileceğini belirttiIndependent Türkçe’nin Axios’tan aktardığına göre, Beyaz Saray'ın havadan yardım planlarına ilişkin yorum talebini reddettiğini yazdı.

ABD'nin yanı sıra Kanada da Gazze Şeridi'ne havadan yardım sevkıyatı yapmayı planlıyor. Kanada Uluslararası Kalkınma Bakanı Ahmed Hussen, çarşamba günkü açıklamasında, yardımların en kısa sürede yola çıkacağını belirtmişti.

Gazze Şeridi'nin güneyindeki Reşid Caddesi'nde dün sabah saatlerinde yardım tırına ulaşmaya çalışan Filistinlilere ateş açılmıştı. Gazze yönetimi, 112 kişinin öldüğü ve 760 kişinin yaralandığı saldırının İsrail ordusu tarafından kasıtlı olarak düzenlendiğini bildirmişti.İsrail Savunma Kuvvetleri'yse (IDF) kalabalığın, İsrailli askerlere tehdit oluşturacak biçimde yaklaştığını, birliklerin bu nedenle havaya uyarı ateşi açtığını savunmuştu. Açıklamada, can kayıplarının "izdiham nedeniyle yaşandığı" ileri sürülmüştü.

Haber Merkezi 

Editör: Berfin MUTLU