HABER: FARUK ÇİDEM

Bolu Muhtarlar Derneği’nin 27 Mayıs Pazartesi günü yapılacak olan Genel Kurul Toplantısı’nda Dernek Başkanlığı için aday olan Karamanlar Köyü Muhtarı Fatih Yavuzer, adil bir seçim ortamı olmadığı gerekçesiyle adaylıktan çekilme kararı aldı.

Bolu Muhtarlar Derneği’ndeki muhtarlar 27 Mayıs Pazartesi günü yeni başkanını seçecek. 31 Mart Yerel Seçimleri’nde MHP’den İGM 1.sıra adayı olarak seçime giren ve Ketenler Köyü Muhtarlığı’na adaylığını koymayan mevcut Başkan Fikret Özen, muhtarların istememesi üzerine Genel Kurul’da başkan adayı olmayacak. Muhtarların çoğunluğu tarafından aday gösterilen Karamanlar köyü Muhtarı Fatih Yavuzer, Başkanlığa adaylığını koyduğunu açıklamıştı. Bunun üzerine Fikret Özen tarafından Demirciler köyü Muhtarı Aydın Özdoğan, Fatih Yavuzer’in karşısına aday olarak çıkarıldı. Fatih Yavuzer, mevcut Başkan Fikret Özen ile ilgili gündeme bomba gibi düşecek açıklamalarda bulundu.

“FİKRET ÖZEN KENDİ ADAYINI ÇIKARDI”

Bolu Muhtarlar Derneği Başkanı Fikret Özen’in koltuğu bırakmak istemediğini belirten Karamanlar Köyü Muhtarı Fatih Yavuzer, “31 Mart yerel seçimlerinde MHP’den İl Genel Meclisi 1.sıra adayı olarak seçimlere giren Bolu Muhtarlar Derneği Başkanı Fikret Özen seçilmemesinin ardından tekrar dernek başkanlığı koltuğuna döndü. Yerel seçimlerde muhtar olamayan Fikret Özen’in Bolu Muhtarlar Derneği başkanlığı yürütmesine seçilmiş muhtarlar tepki gösterdi. Bolu Muhtarlar Derneği Başkanlığı’na 31 Mart yerel seçimlerinde seçilmiş olan mevcut muhtarların çoğunluğu beni aday olarak tanıttı. Benim karşıma, 27 Mayıs’ta yapılacak olan Genel Kurul Toplantısı’nda başkanlığı bırakacak olan Fikret Özen, Demirciler köyü muhtarı Aydın Özdoğan’ı aday olarak gösterildi” dedi.

'Bıçağın üzerine düştü' denilmişti, cinayete kurban gitmiş 'Bıçağın üzerine düştü' denilmişti, cinayete kurban gitmiş

ESKİ MUHTARLAR SEÇİMİ BELİRLEYECEKTİ…

Bolu Muhtarlar Derneği’nde yaşanan seçim havasında mevcut Başkan Fikret Özen, Karamanlar köyü Muhtarı Fatih Yavuzer’in seçilmiş muhtarlarla seçimi kazanacağını anlayarak muhtarlık görevini bırakmış olan 15 eski muhtarın üyeliklerini düşürmediği iddia edildi.

ADAYLIKTAN ÇEKİLDİ…

Adaylıktan çekildiğini açıklayan Fatih Yavuzer, “27 Mayıs’ta yapılacak olan Genel Kurul’da Demirciler Köyü Muhtarı Aydın Özdoğan’a oy kullandırtmak için eski muhtarların üyelikleri düşürülmedi. Ayrıca bana oy verecek olan eski muhtarların ise üyelikleri düşürüldü. Hal böyle olunca ben de başkanlıktan adaylığımı çekme kararı aldım. 2014 yılında Bolu Muhtarlar Derneği’nde yapılan genel kurulda İlhan Çalışkan ile Fikret Özen kıyasıya yarışmıştı. O dönemin mevcut Başkanı İlhan Çalışkan kaybetme pahasına da olsa eski muhtarlara oy kullandırtmamıştı. Demokratik bir seçimle başkanlığa gelen Fikret Özen’in 2024 yılında yaptıkları ise kamuoyunun takdirine kalmıştır” ifadelerini kullandı.

Ayrıca Fatih Yavuzer, “Bolu’muzda bulunan bir diğer muhtar derneği olan Bolu Köy ve Mahalle Muhtarları Derneği’nde bulunan 12 muhtarımızla Fikret Özen’in başkanı olduğu Bolu Muhtarlar Derneği’ne üye kaydı yaptırmaya gittik. Başkan Özen, 12 muhtarın üyelik dilekçelerini aldı ve bir gün sonra 12 muhtarın seçimlerde beni destekleyeceklerini söyleyerek üyeliklerini bir şartla kabul ederim dedi. ‘Şartınız ne?’ dedik. Fikret Özen, ‘Üyesi bulundukları Köy ve Mahalle Muhtarları Derneği’nden istifa edip, buraya üye kaydınızı o şekilde yaparım’ dedi. Bunun üzerine 2 tane muhtarımız üyelik kaydını sildirdiği halde, bana oy atacakları için Fikret Özen üyeliklerini seçimden sonra yapacağım dedi. Bir önceki seçimde karşısına aday olan bir muhtarın seçimi kazanmaması için de Kıbrıscık muhtarlarından yaklaşık 10 muhtarı derneğe üye yapan Özen’in adil ve etik seçim anlayışının olmadığı muhtarlar tarafından biliniyor” diye konuştu.

45 MUHTAR İSTİFA EDECEK

Bu gerekçelerle Karamanlı köyü Muhtarı Fatih Yavuzer adaylıktan çekilme kararı aldı. Öte yandan Bolu Muhtarlar Derneği’nde bulunan 45 muhtar, mevcut Başkan Fikret Özen’in demokratik bir ortamda Genel Kurul Toplantısı’nı yapmamasından dolayı yaşanacak seçim öncesinde yaklaşık 45 muhtar istifa dilekçesi vererek dernekten istifa edeceği öğrenildi. Ayrıca istifa edecek olan muhtarların yeni bir dernek kurma çalışmalarının olacağı öğrenildi.

Editör: Faruk ÇİDEM