HABER: FARUK ÇİDEM

Cumhuriyet Halk Partisi eski Genel Başkanı Deniz Baykal’ın TBBM’de düzenlenen devlet töreni sırasında Gelecek Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce’nin Cumhurbaşkanı Erdoğan’la tokalaşması tepkilere neden oldu. İnce’nin tokalaşmasına sosyal medya hesabından tepki gösteren Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan daha sonra paylaşımlarını kaldırdı.

İnce, eski CHP Genel Başkanı Deniz Baykal için TBMM’de düzenlenen devlet töreni sırasında yaşanan AK Parti'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın diğer liderleri geçip yalnızca kendisiyle tokalaşmasına ilişkin görüntülerin tartışma yaratması üzerine de şu ifadeleri kullandı:

VALİLİKTEN DEPREMZEDELERE YARDIM KAMPANYASI VALİLİKTEN DEPREMZEDELERE YARDIM KAMPANYASI

“Ben farkında değilim o anda, genel başkanımızın cenazesinin önünde saf tutmuşuz. O anda sayın Erdoğan geldi, benim yanımda Meclis Başkanı vardı. O anda tokalaştık. Diğerleriyle tokalaşıp tokalaşmadığını ben görmedim bile. Haberlerden sonra öğrendim. Şunu söyleyeyim; benim magazinle işim yok, memleketimin başı belada. Memleketim kan ağlıyor. Kim kiminle tokalaşmış, neden tokalaşmamış beni hiç ilgilendirmiyor. Buradan siyasi sonuç çıkarıp da bana eleştiri getirenler var. Bunlar ahlaksız insanlar. Bana ne ya, kimle tokalaşmış, tokalaşmamış. Ciğerim yanıyor benim. Magazinle falan da işim yok benim. Ben bu memleketteki cenaze safında, orada da bir insan yaşamını siyasete adamış bir insanın cenazesi var orada duruyorum. Aileye baş sağlığı dilemişim, farkında bile değilim. Buradan siyasi sonuç çıkarmak... 'Senin elini sıktı'… Bunlar çok ucuz işler. Bu eleştiri yapanlarla geçmişte beraber siyaset yaptığım insanlar var. 'Yazıklar olsun' diyorum. Bu kadar ahlak düşkünü, zavallı, kötü insan bunlar. Hiç mi vicdanınız yok. Enkaz altında insanlarımız var, tokalaşsa ne olur, tokalaşmasa ne olur.”

“DOĞRU BULMADIM”

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan basın toplantısında konuyla ilgili açıklama yaparak, “Sayın Baykal’ın hem ben de hem de İnce’de büyük hakkı ve emeği vardır. Oradaki tablo benim hoşuma gitmedi. Muharrem İnce’yi kurultayda tuvaletin yanına oturtan genel merkeze de tepki göstermiştim. Burada da İnce’nin yapmış olduğunu doğru bulmadım. Yazmam mı gerekiyordu? Dayanamadım. Ben haksızlığa dayanamayan birisiyim. Ama ortak arkadaşlarımın ricası üzerine o twitleri kaldırdım. Kendisinden “terbiyesiz, namussuz, kötü adam” gibi tabirleri duymak beni son derece üzdü. Kendisiyle yıllarca yol yürümüş bir insana bunlar söylenmez. Eleştirebilir. Üzerinde durmuyorum. Geçmişte yaşadıklarımıza sayıyorum” dedi.