Finans kuruluşları tarafından "Yeşil Fabrika" olarak onurlandırılan PM6 üretim hattının yatırım finansmanı için yapılacak anlaşma dolayısıyla Çırağan Sarayı'nda düzenlenen törene Eren Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Eren, Eren Holding Yönetim Kurulu Üyesi ve Modern Karton Yönetim Kurulu Başkanı Hamdullah Eren, ING Türkiye Kurumsal Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Ayşegül Akay, ING Türkiye Kurumsal Müşteriler Genel Müdür Yardımcısı İpek Erhan, DZ Bank Türkiye Baş Temsilcisi Pınar Ersoy, Ziraat Bankası Pazarlama Grup Başkanı Melih Tarhan ve Çin Halk Cumhuriyeti Sinosure Üst Yöneticisi (CEO) Hetai Sheng katıldı.

Eren Holding çatısı altında faaliyet gösteren ve Çorlu'da bulunan fabrikasında gerçekleştirdiği yıllık 1,3 milyon tonluk üretimle sektör lideri konumunda bulunan Modern Karton, Zonguldak'ta kurulacak yeni tesisle üretim kapasitesini yüzde 50'den fazla artıracak.

PM6 üretim hattı, konumu sayesinde şirketin ihracat kapasitesini de artıracak. Halihazırda ambalaj kağıdı üretiminde Avrupa'da 5'inci sırada yer alan Modern Karton, yeni tesisin devreye girmesiyle bu alanda Avrupa'da 3'üncü sıraya yükselecek. 650 milyon avro yatırımla kurulacak ve ilk aşamada yaklaşık 500 kişiye istihdam sağlayacak yeni üretim hattı için sürdürülebilirlik kriterleri ve lojistik olanaklar göz önünde tutularak Zonguldak tercih edildi. Tesisin bölge ekonomisine de önemli katkı sağlaması bekleniyor.

- Yüzde 100 yeşil yatırım

Zonguldak'ta devreye girecek yeni üretim hattı, çevre dostu bir yaklaşımla faaliyet gösterecek. Ham madde olarak tümüyle hurda kağıt kullanacak olan tesis, yılda 25 milyon ağacın kesilmesinin önüne geçecek. Üretimde ihtiyaç duyulan su ise denizden temin edilecek ve arıtım işlemi sonrasında yeniden denize dönecek. Bu sayede yıllık 25 milyon metreküp su tasarrufu sağlanacak. Yeni üretim hattının kendi limanına sahip olması da lojistik avantajlar sağlayarak tasarrufa katkı sunacak.

- "Ülkemizin yeni yatırımlara ihtiyacı var"

Zonguldak'tan kısa kısa Zonguldak'tan kısa kısa

İmza töreninde konuşan Eren Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Eren, yaşanan büyük deprem felaketinin ardından Türkiye ekonomisine güç kazandıracak yatırımların her zamankinden daha fazla önem kazandığını vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Pandemi ile başlayan son birkaç yıllık süre zarfında küresel tedarik krizi, enerji krizi ve Rusya-Ukrayna gerilimi gibi çeşitli etkenlerle küresel ekonomide zor bir dönem yaşandı. Bu zorlukların elbette ülkemizde de yansımalarını gördük. Eren Holding olarak tüm iştiraklerimizle birlikte bu süreçte doğru adımlar atarak yatırımlarımızı ve büyümemizi sürdürdük. Bütün bu etkenlerin ötesine geçen büyük bir afetle sarsıldık. Milletçe çok büyük bir dayanışma ortaya koyduk ve yaralarımızı sarmaya başladık. Ancak bu sürecin güçlenen bir ekonomiyle desteklenmesi çok önemli. Ülkemizin yeni yatırımlara her zamankinden daha fazla ihtiyacı var. Faaliyet gösterdiğimiz bütün iş kollarında, yatırımları planlarken ticari hedeflerin ötesinde ekonomiye, topluma ve çevreye katkısı yönünden de değerlendiriyoruz. Kendi sektöründe lider olan şirketimiz Modern Karton'u daha da güçlü bir konuma taşıyacak olan Zonguldak üretim hattı bu bakış açısını çok iyi yansıtan bir örnek teşkil ediyor. Bu yatırımla hem operasyonda verimlilik ve tasarruf sağlamayı hem de üretimde çevresel zararları minimuma indirmeyi hedefledik. Sektör açısından da önemli bir katkısı olacağına inandığımız yeni üretim hattımız için bugün 650 milyon avroluk yatırım için bir anlaşma hazır. Çorlu'da yer alan fabrikamızda yılda 1,3 milyon ton üretim yapıyoruz."

Eren, Zonguldak hattının devreye alınmasıyla üretim kapasitelerinin yüzde 50'den fazla artacağını aktararak, "Halihazırda yüzde 15 olan ihracat kapasitemiz de yüzde 40'lara ulaşacak. Üretim ve ekonomi yönünden getirilerinin ötesinde tesisimiz, çevresel etki yönünden de örnek bir üretim yapacak. Yüzde 100 hurda kâğıt dönüşümüyle üretim yapacağız. Daha net ifade etmek gerekirse, atığı alıp emtiaya dönüştüreceğiz. Bu sayede her yıl 25 milyonu aşkın ağacın kesilmesinin önüne geçecek ve 25 milyon metreküp su tasarrufu sağlayacağız. Bu finansman sürecinde bu alanda uluslararası deneyime sahip çok önemli kuruluşlarla birlikte hareket ediyoruz. Bu süreçteki destekleri ve uzmanlıkları için ING, DZ Bank, Ziraat Bankası ve Sinosure'un değerli yöneticilerine ve çalışanlarına ve emek veren tüm çalışma arkadaşlarıma teşekkür ederim. Ülkemiz ve sektörümüz için hayırlı olmasını diliyorum." ifadelerini kullandı.

- "Müşterilerimizin ihracat hacimlerini büyütmeye destek oluyoruz"

ING Türkiye Kurumsal Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Ayşegül Akay da sürdürülebilir bir dünyanın kolektif bir bakış açısı ve eylemle mümkün olduğunu vurgulayarak, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Grubumuzun uluslararası çapta güçlü çalışmalarını ve tecrübelerini ülkemize taşımayı misyon olarak görüyor, müşterilerimizin sürdürülebilir finansman kaynaklarına ulaşmalarına destek oluyoruz. Sürdürülebilirlik kadar ihracatı destekleyerek ülkemizin ekonomik kalkınmasına katkı sağlamak da bizim için önemli. İhracatın finansmanında sadece operasyonu finanse etmekle kalmıyor, aynı zamanda ihracat kapasitesini artırıcı yatırımlara da kaynak yaratarak müşterilerimizin ihracat hacimlerini büyütmeye destek oluyoruz. Sürdürülebilir bir gelecek hedefine giden bu uzun yolda Türkiye ekonomisinin güçlü ve köklü kuruluşlarından Eren Holding'in gerçekleştireceği bu önemli yatırımın ülkemiz için değerli bir adım olacağına ve sektöre örnek teşkil edeceğine inanıyoruz. Tüm paydaşlara ve emek veren tüm ekiplere teşekkür ediyor, ülkemiz ve ekonomimiz için bu önemli gelişmenin hayırlı olmasını diliyoruz."

- "Türkiye'deki birçok şirket ile verimli iş birliğini yapıyoruz"

Çin'in önde gelen uluslararası finans kuruşlarından Çin İhracat ve Kredi Ajansı Sinosure CEO'su Hetai Sheng, Avrupa ile Asya arasında önemli bir bağlantı noktası olan Türkiye'nin, uluslararası fırsatlar arayan Çin şirketleri için her zaman önemli bir destinasyon olduğunu belirterek, "Sinosure olarak Türkiye pazarına büyük önem veriyor ve bu noktada Türkiye'deki birçok şirket ile verimli iş birliğini yapıyoruz. PM6 Kağıt Fabrikası projesini hayata geçiren Eren Holding'i ve süreçteki desteği için ING'yi tebrik ediyorum." dedi.

- "2 milyon tona ulaşacak bir üretimden bahsediyoruz"

Eren Holding Yönetim Kurulu Üyesi ve Modern Karton Yönetim Kurulu Başkanı Hamdullah Eren de AA muhabirine yaptığı açıklamada, Modern Karton'un 1979 yılında kurulduğunu, bugün 1,3 milyon ton oluklu mukavva kağıdı ürettiğini aktararak, "Burada olduğumuz tören, bizim Zonguldak projemize ilave 700 bin ton/yıl kağıt kapasitemizle ilgili. Dolayısıyla toplam 2 milyon tona ulaşacak bir üretimden bahsediyoruz. Yatırımın toplam değeri 650 milyon avro." ifadelerini kullandı.

Eren, yatırım için özellikle Zonguldak'ı seçtiklerini belirterek, "Çünkü Zonguldak'ta halihazırda bizim bir enerji santralimiz var. Enerji santralinden buhar tedarikini yapabileceğiz. Aynı zamanda hem ithalat hem ihracat için bu santralimizin var olan limanına da ilave konteyner yüklemeleri için bir yatırım yapacağız. Dolayısıyla lojistiğin son derece önemli olduğu bir sektördeyiz diğer pek çok sektörde olduğu gibi. Bu avantajlardan, bu yatırım istifade edecek." diye konuştu. AA