İsrail’in, İran’ın Şam’da bulunan Büyükelçilik yerleşkesini vurmasının ardından, Tahran’ın “beklenen” misilleme saldırısı başladı. 

İran, İsrail’e yönelik onlarca İHA ile saldırı düzenlerken, bunlara seyir füzelerinin ve balistik füzelerin de eşlik etme ihtimali gündemde. 

İsrail, saldırının beklendiği bu hafta yaptığı açıklamalarda, olası bir İran saldırısı durumunda hava sahasını kullandıran ülkeleri de savaşın parçası sayacağını duyurmuştu.

İran da bir açıklama yaparak İsrail’e hava sahasını açan ülkelere “gerekli yanıtın” verileceğini duyurdu.  

ÜRDÜN HAVA SAHASINI İRAN’DAN GELEN HAVA TAŞITLARINA KAPATTI

Ürdün saldırı başlar başlamaz hava sahasını kapattı, ardından hava sahasına girecek İran İHA'larına müdahale edeceğini açıkladı, şimdi de İsrail uçaklarına izin verdiğini duyurdu.  

Ürdün, OHAL ilan edildiğine ilişkin iddiaları ise yalanladı.

IRAK, İRAN HAVA ARAÇLARINI ENGELLEMEYECEĞİNİ DUYURDU

Mudurnu’da sağanak ve dolu etkili oldu Mudurnu’da sağanak ve dolu etkili oldu

Irak’tan yapılan açıklamada, Irak hava sahası içerisinde İran’ın İHA ve füzelerine müdahale edilmeyeceği duyuruldu.

MISIR’DAN AÇIKLAMA

Kahire yönetimi, gerilimin yükselmesinin ardından yaptığı açıklamada Mısır hava sahasının uçuşa kapatıldığını duyurdu.

Kahire’den yapılan açıklamada, “Mısır, İran-İsrail arasındaki gerilimin arttığına dair göstergelerden derin endişe duyduğunu ifade ediyor. Tehlikeli tırmanış, İsrail'in Gazze Şeridi'ndeki savaşının bir sonucu olarak bölgedeki çatışmanın genişlemesi tehlikesinin doğrudan bir sonucudur.

Durumu kontrol altına almak, gerilimi durdurmak ve bölgeyi tehlikeli bir istikrarsızlığa sürüklenme riskinden kurtarmak için ilgili tüm taraflarla iletişim halindeyiz.

İRAN’DAN İLK RESMİ AÇIKLAMA 

İran Devrim Muhafızları, bugün başlayan saldırıya ilişkin bilgi verdi.

Operasyonun adı, "Esas Vaat" olarak duyuruldu. Operasyon, "Siyonist düşmana karşı, son örneği Şam'daki İran konsolosluğuna saldırı olan sayısız suçu nedeniyle" düzenleniyor.

Devrim Muhafızları, saldırı kapsamında İran'a füze de atıldığını doğruladı.

Saldırının boyutuna dair bilgiler henüz net değil. İran ordusu kaynakları, "onlarca İHA"yla saldırı düzenlediklerini duyurdu. İsrail kaynakları, saldırıya yüzlerce İHA'nın katıldığını iddia ediyor.

Öte yandan İsrail medyasındaki bir diğer iddia, İHA saldırılarının, esas hedef olan bir füze saldırısından dikkatleri başka yöne çekmek için yapıldığı yönünde.

NE OLMUŞTU?

İsrail’in 1 Nisan’da Suriye’nin başkenti Şam’da İran’a ait büyükelçilik yerleşkesindeki konsolosluk binasına düzenlediği hava saldırısında İran Devrim Muhafızları Ordusu’ndan 2'si general rütbesinde toplam 7 kişi ölmüştü.

İran saldırıyı İsrail’in düzenlediğini duyurup misillemede bulunacağını ve saldırıdan ABD’yi de sorumlu tuttuğunu açıklamıştı.

İran dini lideri Ali Hamaney de Ramazan ayının bitişi dolayısıyla yaptığı konuşmada İsrail saldırısına ilişkin “Konsolosluğa saldırdıklarında toprağımıza saldırmış oluyorlar” demiş ve İsrail için “cezalandırılmalı ve cezalandırılacaktır” ifadesini kullanmıştı.

Alain Türk