Haber: Fatma Marmara

Mengen Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü bünyesinde yıl boyu açılan kurslarda kursiyerlerin yapmış oldukları çalışmalardan oluşan ürün ve eserlerin sergilendiği, 3 gün boyunca açık olacak serginin açılış programı büyük bir katılımla gerçekleşti.

Mengen Halk Eğitim Merkezi binasında açılan ve kurum bahçesinde başlayan sergi açılış törenine; Mengen Kaymakamı Fatih Yıldız, Belediye Başkanı Vural Turan, Gökçesu Belediye Başkanı Mehmet Yılmaz, İlçe Jandarma Komutanı J.Teğ. İbrahim Çalım, İlçe Emniyet Müdürü Yakup Çelik, İlçe Milli Eğitim Müdürü Salih Celepci, Tarım ve Orman Müdür V. Semih Tatlı, daire amirleri ve vatandaşlar katıldı.

ÖRNEK VE TERCİH EDİLEN BİR EĞİTİM KURUMU

Barışmayı reddeden eşini defalarca bıçaklamıştı, cezası değişmedi Barışmayı reddeden eşini defalarca bıçaklamıştı, cezası değişmedi

İlk açılış konuşmasını yapan Halk Eğitimi Merkezi Müdürü İsmihan Uyanık, “Hayata mutlu bireyler hazırlamak için her zaman, her yerde, herkes için eğitim sloganıyla Mengen Halk Eğitimi Merkezi’miz çağın şartlarına göre kendini geliştirebilen, kolay ulaşılabilen ve hizmet alınabilen, iyi şartlarda ve kaliteli eğitim imkanları sunan, örnek ve tercih edilen bir eğitim kurumu olmayı amaçlamaktadır. Bu doğrultuda, merkezimizce 2023- 2024 Eğitim Öğretim Yılında 55 adet kurs açılmış olup, kurslarımızın 24 tanesi sosyal ve kültürel, 31 tanesi mesleki kurslar olarak düzenlenmiştir. Kurslarımıza 1076 kişi kayıt başvurusu yapmış, şuana kadar 197 erkek, 217 kadın olmak üzere toplam 494 kişiye çeşitli alanlarda sertifika düzenlenmiştir” dedi.

ÇEŞİTLİ RESMİ VE ÖZEL KURUMLAR İLE İŞBİRLİĞİ İÇİNDE

Müdür İsmihan Uyanık, “Sosyal ve kültürel alanda merkez binamızda ve ilçemizde yer alan okullarla işbirliği halinde piyano, bağlama, müzik korosu, hentbol, voleybol, kick boks, resim, robotik kodlama, cenaze hizmetleri kursları yine milli parklar işbirliğinde arıcılık kursu düzenlenmiştir. Mesleki alanda merkez binamızda giyim, el sanatları, hijyen eğitimi kursları, Pazarköy beldemizde el sanatları kursu, Mengen İşletme Şefliği Müdürlüğü’yle işbirliğinde orman ve kesim alan yangınlarına müdahale, Mengen İlçe Tarım Müdürlüğü işbirliğinde meyve ağaçları budama, süt hijyeni ve sanitasyon ile peynir üretimi kursları düzenlenmiştir. İlçemizde yer alan özel bir sürücü kursu ile işbirliği kapsamında, ilçemizde görev yapan öğretmenlerimize motorlu taşıtlar sürücü kursu eğitimi yapılmış, yine işbirliği kapsamında ilçemizde yer alan bir maden firmasıyla vinç operatörü kursu planlanmaktadır. Dezavantajlı bireylere yönelik olarak Pazarköy Mümtaze Bilgin Kültür Evi’nde engelli bireylere yönelik olarak el sanatları kursumuz düzenlenmiştir. Halk Eğitim Merkezlerinin kurs ve faaliyetlerinin bir merkez binadan ibaret olmayıp, çeşitli resmi ve özel kurumlar ile işbirliği içinde ve ilçemizin ilgi ve istekleri doğrultusunda farklı mekanlarda düzenlenmektedir” diye ifade etti.

“YERYÜZÜNE VE MEKANLARA ANLAM KATAN İNSANDIR”

Açılış töreninde konuşma yapan İlçe Milli Eğitim Müdürü Salih Celepci, “Halk Eğitim Merkezlerimiz Milli Eğitim Bakanlığına bağlı Hayat Boyu Öğrenme uhdesinde hizmet veren kurumlarımızdan bir tanesidir. Burada eğitim öğretim fırsatını kaçırmış, yani ilkokul, ortaokul ve lise eğitimini alamayan öğrencilerimizin, vatandaşlarımızın ileri yaşlarda eğitim alacağı açık lise, açık orta öğretim mevcut. İlçemizde de daha önceki yıllarda açık lise sınavlarını yapıyorduk, ancak öğrenci yetersizliğinden dolayı burada sınav yapamıyoruz. Diğer türlü sanat olarak, her türlü müzik, resim, görsel sanatlar, robotik kodlama gibi eğitimleri burada veriyoruz. Ancak şunu gördük ki az önce kurum müdürümüzün açıkladığı üzere katılım çok az. Yani bu kadar kursa katılımcı sayısı az. Gece gündüz demeden arkadaşlarımız bir şeyler üretelim, yapalım diye uğraşıyorlar. Bu sayıyı biraz artırmamız gerekiyor. Bildiğiniz üzere yeryüzüne ve mekanlara anlam katan insandır. Eğer insan olmazsa bu mekanların, bu dünyanın da herhangi bir kıymeti yoktur. Ondan dolayı da sizlerden, hem kursiyerlerimiz hem de buraya katılan halkımız diğer insanlara duyuruyu yapıp bu halk eğitim merkezlerimizi aktif olaraktan çalıştırmamız gerekiyor” dedi.

“DEVLETİN YAŞAMASI İÇİN YETİŞMİŞ, NİTELİKLİ İNSANA İHTİYACIMIZ VAR”

Müdür Salih Celepci, “Sanat soyutun somuta dönüştürücü bir meziyet, yetenektir. Burada resim kurslarımızda, müzik kurslarımızda, piyano kurslarımızda bu sanatı meydana getiren, oluşturacak öğrencileri seçiyoruz. Daha sonra da bu öğrencilerimiz güzel sanatlar lisesine gidip, kendilerini geliştiriyorlar. Sporda da aynı şekilde yetenekli öğrencilerimiz bu kurslarda tespit ediliyor ve ileriye doğru gidiyorlar. Şeyh Edibali’nin dediği gibi; ‘Her şeyden önce insan, insanı yaşat ki devlet yaşasın.’ Devletin yaşaması için yetişmiş insana ihtiyacımız var. Nitelikli insana ihtiyacımız var. Bunu da kurslarımızda, okullarımızda sağlamaya çalışıyoruz” ifadelerini kullandı. 

Konuşmaların ardından Mengen Halk Eğitimi Merkezi bünyesinde Aşçılar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri işbirliğinde düzenlenen halk oyunları gösterisi yapıldı. Mengen Halk Eğitimi Merkezi piyano kursu kursiyerlerinin müzik dinletisi ardından folklor gösterisi öğrencilerine teşekkür belgesi takdimi Mengen Kaymakamı Fatih Yıldız, tarafından takdim edildi.

Protokolün açılış kurdelesini kesmesi ardından, resim sergisini, robotik kodlama sergisi, el sanatları, nakış, giyim sergileri gezildi. İlçe Milli Eğitim Müdürü Salih Celepci tarafından, önceki dönem Mengen Halk Eğitimi Merkezi Müdürü olarak görev yapan Ahmet Çevik’e teşekkür plaketi takdim edildi. Kokteyl sunumu ile program sona erdi. 

Editör: Berfin MUTLU