Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, “8. Türk-Alman Ekonomi Günü” vesilesiyle Almanya-Düsseldorf’da düzenlenen programda konuştu.

Türkiye’nin enflasyonunun çok yüksek olduğunu söyleyen Şimşek, “Mayıs ayında yüzde 70’in üzerinde bir enflasyonla zirveyi bulacağız. Ama daha sonra uygulamaya koyduğumuz programla birlikte enflasyon hızlı bir şekilde düşecek ve 2026 yılında biz tekrar tek haneli enflasyona dönmüş olacağız. Uzun bir yolculuk ama başaracağız. Çünkü iyi bir programımız var” dedi.

Tarlada 35, markette 200 TL Tarlada 35, markette 200 TL

Şimşek, enflasyonun haziran itibarıyla düşeceğini belirtti, “Yapısal reformlarla yola çıktık. Yatırımcı güveni geldi. Portföy tercihleri liradan yana dönüştü, reel kurda bir istikrar var. Enflasyon hazirandan itibaren hızlı bir şekilde düşmeye başlayacak” diye konuştu.

Bütçe açığının Kahramanmaraş merkezli depremler nedeniyle 2023 yılında çok arttığını söyleyen Şimşek, şöyle devam etti:

“Deprem hariç bütçe açığımız yüzde 1,6, milli gelire oran olarak. Depremden dolayı yüzde 5,2. Geçen sene çok tedbir aldık. O tedbirleri almasaydık bütçe açığı çok daha yüksek olacaktı. Biz önümüzdeki yıllardan itibaren bütçe açığını deprem etkisi dahil kalıcı olarak yüzde 3’ün altına düşüreceğiz. Borcun da milli gelire oranını yüzde 35’in altında tutacağız. Yani Maastricht Kriterleri ile uyumlu olacağız.” HABER MERKEZİ