Eğitim tatbikatına Bölge Müdürü Mahmut Şentürk, Bölge Müdür Yardımcısı Halis Belen, Koruma Şube Müdürü Osman Koru, Kıbrıscık Orman İşletme Müdürü Mustafa Altınışık, Seben Orman İşletme Müdürü Kadir Turalı, işletme müdür yardımcıları, şube mühendisleri, işletme şefleri, orman muhafaza memurları, yangın işçileri ve yangın gönüllüleri katıldı.

Tatbikatın açılış konuşmasını yapan Bölge Müdür Yardımcısı Halis Belen, yangın sezonu öncesi yapılan yangın eğitimlerinin, bilgilerin tazelenmesi için gerekli olduğunu, orman yangınlarına zamanında ve bilinçli müdahalenin önemli olduğunu ifade ederek personele yönelik yapılan bu eğitimlerin verimli ve başarılı geçmesini diledi.

Yangın sezonunun başladığı bu günlerde vatandaşların çok dikkatli olmaları gerektiğini vurgulayan Bölge Müdürü Mahmut Şentürk çıkan orman yangınlarının sebeplerinin yüzde 97'sinin insan kaynaklı olması nedeniyle özellikle piknik ateşlerini ormanlık alanlarda yakmamaları ve sigara izmaritlerini yanar vaziyette ormanlık alanlara atmamaları konusunda uyarılarda bulundu. Bölge Müdürü Mahmut Şentürk, Bolu Orman Bölge Müdürlüğü sınırları içindeki yangınların yanı sıra ülkemizin diğer bölgelerinde çıkan orman yangınlarına da yardıma giden personele teşekkür etti. 2023 yılını hem ülkemizde hem de bölgemizde kazasız belasız en az yangınla ve en az hasarla atlatacağımız bir sezon olması dileğinde bulundu.

YIKIM FAALİYETLERİ DEVAM EDİYOR YIKIM FAALİYETLERİ DEVAM EDİYOR

Eğitimin birinci aşamasında Orman Mühendisi Bayram Cankut tarafından yangın, çıkış nedenleri, ilk müdahale yöntemleri ile iş güvenliği konusunda bilgiler verildi. Daha sonra arazide arazözlerin su kaynağından su alınması, arazözün yangın mahalline giderek yangını söndürmesi, hortumların serilmesi ve toplanması, arazöz aparatlarının tanıtımı ve kullandırılması, iş güvenliği ile ilgili kişisel koruyucu donanım malzemelerinin tanıtılması ve kullandırılması, köpük kullanımı gibi konuları kapsayan tatbikat yaptırıldı.​