İstanbul'da Oğuz Murat Aci'nin ölümüne neden olan Timur Cihantimur, ABD'de ikinci kez hakim karşısına çıktı. Timur Cihantimur ve annesi Eylem Tok’un ailesi, sanıkların kefaletle serbest kalması için girişimde bulundu. Timur Cihantimur'un avukatlarının mahkemeye müvekkillerinin kefaletle serbest bırakılması için 2 milyon dolarlık teminat teklifi sunduğu ortaya çıktı. baba Bülent Cihantimur'un 2 milyon dolar değerindeki bir gayrimenkulünü teminat olarak göstermeye hazır olduğunu ifade ettiği anlaşıldı. VOA Türkçe'den Mehmet Sümer ve Can Kamiloğlu'nun haberine göre, Timur Cihantimur'un avukatları, Boston John Joseph Moakley Adliyesi'nde ikinci kez hakim karşısına çıktıkları duruşmada müvekkillerinin kefaletle serbest bırakılması için 2 milyon dolarlık bir teminat teklifinde bulundu.

''GAYRİMENKULU KEFALET OLARAK GÖSTERDİLER"

Cihantimur'un avukatları Martin G. Weinberg ve Victoria Kelleher, mahkeme hakimi Donald L. Cabell'e sunulan dilekçede, Türkiye'de babasına ait 2 milyon dolar değerindeki bir gayrimenkulü kefalet olarak göstermeye hazır olduklarını belirtti. Avukatlar, benzer davalarda yurtdışındaki mal varlıklarının kefalet olarak kabul edildiğini ve bu durumun emsal teşkil ettiği iddiasında bulundu. Cihantimur'un dava dosyasındaki belgelerin bir kısmının gizlilik kararıyla korunduğu ve bu belgelerde kefalet ve şartlı tahliye şartlarıyla ilgili detayların yer aldığı bilgisi verildi. Öte yandan Eylem Tok ise aynı davada 27 Haziran'da ikinci kez hakim karşısına çıkacak.

TUTUKSUZ YARGILAMA BAŞVURUSU

Öte yandan Takvim gazetesinin haberine göre, Cihantimur'un avukatı Victoria Kelleher'ın müvekkilinin tutuksuz yargılanması için yaptıkları başvuruya ek bir dilekçeyi hakime yazılı olarak sunduğu ortaya çıktı.

Bolu’da aç ayılar 7 kovan balı yedi Bolu’da aç ayılar 7 kovan balı yedi

"CİLT SORUNU VAR"

Kelleher, o dilekçede Cihantimur'un görünüşünün kötü olduğunu dile getirerek, "Dudakları kanamış, yüzü yara içindeydi. Cildi için krem verilsin" ifadesini kullandı. Ayrıca kaldığı odada ışıkların gece iki gün boyunca söndürülmediği, kendisine yastıksız yatak verildiğini vurguladı. Avukat Kelleher, müvekkilinin odada çıplak tutulduğunu tekrarladı.

HAKİMDEN DİKKAT ÇEKEN YANIT

Okuması için hiçbir kitap bulunmadığını, sekiz saatte bir telefonla konuşmasına izin verildiğini açıkladı. "Yaptığım ziyaret boyunca Timur'u yaşadığı izolasyon yüzünden sıkıntılı ve duygusal olarak perişan bir halde gördüm" ifadesini kullandı. Hakimin ise dilekçeye verdiği cevapta, "Krem yok, bol bol su içsin" dediği ortaya çıktı. Cihantimur'un avukatlarının cildi için krem istemesi, akıllara Dilan Polat'ın polisten cildi için vitamin istemesini getirdi. Polise, ‘Kullanmam gereken ilaçlar var’ diyen Dilan Polat’a hangi ilaçlara ihtiyacı olduğu sorulmuştu. Bunun üzerine Dilan Polat’ın, “Burası cildime iyi gelmiyor, vitaminleri almam lazım” dediği öğrenilmişti.

Kaynak: Haber Merkezi