Elma sirkesi, doğru şekilde kullanıldığında cildi derinlemesine temizliyor, gözeneklerin sıkılaşmasını sağlıyor, cildi aydınlatıyor, ciltteki lekeleri sadece 5-6 hafta arasında yok ediyor. Özellikle yaşlılıkta ortaya çıkan kahverengi lekelerde bile etkili.

Alkol ve uyku ilacını birlikte kullanan adam kör oldu Alkol ve uyku ilacını birlikte kullanan adam kör oldu

CİLT İÇİN GÜÇLÜ ASİTLER İÇERİYOR

Cilt bakımında doğal yolları tercih edenler için elma sirkesi oldukça popüler bir cilt bakım ürünüdür. Cilt üzerinde mucizevi etkisi olan elma sirkesinin cilt yenilemesinde birçok ilaç ve kozmetik ürününden daha etkili olduğu uzmanlar tarafından gözlemlenmiştir. Elma sirkesinin etkinliğinin çoğunluğu asetik asit ve malik asit gibi içerdiği meyve asitlerine dayanır. Bu da onu cilt için oldukça güçlü ve etkili hale getirir. Elma sirkesini doğrudan cildinize sürmek tahriş edici olabilir. Bu nedenle mutlaka su ile seyrelterek kullanmalısınız. Hazır elma sirkelerinin içeriği farklı olabilir, cildinize uygulamak için geleneksel şekilde üretilmiş doğal elma sirkesi kullanın. Tam bir cilt hücresi dönüşümü yaklaşık dört ila altı hafta sürer ; bu yüzden faydaların gerçekleşmesi için en azından o kadar zaman verin. Bunun için cilt problemlerinize göre sizin için derlediğimiz tariflerden faydalanabilirsiniz. İşte cilt sorununuza göre elma sirkesinin kullanımı ve etkileri..

CİLT SORUNLARINDA ELMA SİRKESİ KULLANIMI

Elma sirkesi C vitamini, kalsiyum, sodyum, potasyum ve daha birçok mineral açısından çok zengin olduğu için cilt üzerinde harika etkiler yaratır. İçerisindeki güçlü asitler cildin temizlenmesinde, bakterilerden arınmasında ve hücre yenilenmesinde etkili olmasını sağlar.

LEKELER İÇİN ELMA SİRKESİ KULLANIMI

Elma sirkesinin içerindeki asitler cildiniz için nazik bir kimyasal peeling etkisi yaratır. Gözeneklerdeki kiri gevşetir ve cildin ölü hücrelerden arınmasına yardımcı olur. Hücre yenilenmesini hızlandırdığı için lekelerin daha hızlı geçmesinde iyi bir destekleyicidir.

Tarif 1: Cilt lekelerine sahipseniz, 1 ölçü elma sirkesini 2 ölçü su ile karıştırarak akşam bakımı için cildinizi temizledikten sonra bir pamuk yardımıyla cildinizi elma sirkeli karışımla silin. 30 dakika bekletin, yıkayın ve cildinizi nemlendirin. Cildinizi gözlemleyerek en az 20 gün uygulayın. Hassas bir cilde sahipseniz ilk kullanımlarda su miktarını biraz arttırabilirsiniz.

Yaşlılık nedeniyle oluşan kahverengi lekeler için kullanımı:

Soğan suyuyla karıştırılıp doğrudan cilde uygulanan elma sirkesi, yaşlılık lekelerinden ve güneş lekelerinden kurtulmanızı sağlayacak. Yaşlılık lekelerinin oluşmasının yıllar sürdüğünü ve bunları ortadan kaldırmanın da zaman alacağını unutmamak önemlidir.

Tarif 2: Bir soğanı ince ince doğrayın veya karıştırın ve bir süzgeç veya tülbent kullanarak suyunu sıkın ve çıkarın. 1 ölçü elma sirkesi ve 1 ölçü soğan suyuyla karıştırın. Pamuk yardımıyla akşamları cildinize uygulayın.

Sivilceler için elma sirkesi kullanımı:

Sirke, içerdiği çeşitli organik asitlerin konsantrasyonundan dolayı antimikrobiyal özelliklere sahip olduğu bilinmektedir. Bu organik asitlerden biri olan asetik asidin, bakteri üremesini engellemede etkili olduğu gösterilmiştir. Her gün elma sirkesi kullanarak cildinizi sivilcelerden koruyabilirsiniz.

 Hücre yenilenmesini destekleyen elma sirkesi ayrıca izlerin daha hızlı geçmesini, sivilcelerin hızlı iyileşmesini de destekler. Sivilceyi iyileştirmek için, 1 ölçü elma sirkesini 1 ölçü su ile karıştırarak sivilcenin tam üzerine tampon hareketlerle uygulayın. 5-10 dakika bekletin ve yüzünüzü yıkayın. Sivilceleri ve izleri azaltmak için rüm yüzünüze uygulamak istiyorsanız, 1 ölçü elma sirkesini 2 ölçü su ile karıştırarak temiz cildinize bir pamuk yardımıyla uygulayın. 30 dakika bekletin. Suyla temizleyerek cildinizi nemlendirin.

İşte elma sirkesini cilde sürmenin bazı faydaları...

CİLDİ SIKILAŞTIRIR

Yaşlandıkça, cildi doğal olarak elastikiyetini kaybeder ve kırışıklıklar oluşmaya başlar. Erken kırışıklıkları en aza indirmenin yollarından biri de cilde iyi bakmaktır. Elma sirkesi cildi sıkılaştırıcı etkiye sahiptir. Böylece düzenli kullanılırsa cildin elastikiyetini korumaya ve kırışıklıkların oluşumunu önlemeye yardımcı olabilir.

CİLDİ DERİNLEMESİNE TEMİZLER

Elma sirkesi ile yüzünüzü sildiğinizde cildi ölü hücrelerden arındırabilirsiniz. Peeling kadar etkili olan elma sirkesi, cildi tamamen arındırır. Kusursuz ve canlı bir cilde sahip olmanıza yardımcı olur. Elma sirkesi cilt bakımında tonik, yüz yıkama suyu olarak ve hatta leke tedavisi için kullanılabilir. Yüz temizleyici olarak kullanıldığında cildi ve ciltteki gözenekleri derinlemesine temizlemenin etkili bir yoludur.

CİLT LEKELERİNİ AÇAR

Elma sirkesi cilt lekelerini açarak cildi beyazlatır. Cilt tonunu eşitleyerek her zaman aydınlık bir cilde sahip olmanıza destek olur. Cilt lekeleri için elma sirkesi kullanmak istiyorsanız yine her gece uyumadan önce suyla karıştırarak cildinize uygulayabilirsiniz.

TAHRİŞİ VE YANIĞI HAFİFLETEBİLİR

Elma sirkesinin güneş yanığını önlediğini veya tedavi ettiğini gösteren bir çalışma henüz yoktur. Bununla birlikte, sirkeyi suyla seyrelterek hafif dereceli güneş yanıklarına sürmek rahatlama sağlayabilir.

Editör: Elif Erdoğan