Basın toplantısında Rusya liderinin Türkiye ziyaretinin tarihiyle ilgili soruları kabul eden Peskov, "En üst düzeyde Rus-Türk temaslarının gerçekten gündemde olduğunu defaatle belirttik, hazırlıklar sürüyor" yanıtını verdi.

Peskov, Putin ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarih konusunda mutabakat sağlar sağlamaz bu ziyaret hakkında bilgi vereceklerini belirtti.

“Herkesin kulağı bende olsun!” “Herkesin kulağı bende olsun!”

Rusya lideri Putin, 14 Aralık'taki yıl sonu programında Türkiye'yi ziyaret etme planlarıyla ilgili soruya "Biz, Sayın Erdoğan'la bu konularda sürekli temas halindeyiz ve yakın tutumlara sahibiz. Kendisiyle buluşma imkanı bulmayı kesinlikle başaracağımızı düşünüyorum. Kısa süre önce bir ziyaret planlıyordum ancak, burada bir sır yok, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın programı nedeniyle olmadı. Türkiye'ye uçmaya hazırdım, bunu kendisine söyledim ancak hem onun hem de benim takvimim nedeniyleolmadı. Böyle şeyler oluyor" diyerek 2024'ün başında ziyaret gerçekleştirme konusunda mutabakat sağlayabileceklerini ifade etmişti.

Daha önce Türkiye gazetesi, kendi kaynaklarına atıfla Rusya Devlet Başkanı'nın 12 Şubat'ta Ankara’yı ziyaret etmesinin beklendiğini bildirmişti.

Türkiye Cumhurbaşkanlığı’ndan bir yetkili ise Sputnik’e demecinde Putin'in o tarihteki ziyaretine ilişkin herhangi bir bilginin bulunmadığına dikkat çekerek, tarihler üzerinde diplomatik kanallar üzerinden mutabakat sağlandığını söylemişti

Editör: Berfin MUTLU