Enflasyonla mücadele kapsamında kredi kartı harcamalarına düzenleme getirilmesi gündemde. Merkez Bankası ile Hazine ve Maliye Bakanlığından konuya ilişkin açıklamalar peş peşe geliyor. Düzenlemenin 31 Mart seçimlerinden sonra yürürlüğe girmesi beklenirken bankalar harekete geçti.

Bankaların kredi kartından nakit avansta taksit sayısını bugün itibariyle 12'den 3'e düşürdüğü, kredi kartında nakit avans çekiminin de kart limitinin 25'i ile sınırlandırıldığı iddia edildi.

NTV'nin haberine göre bankalara nakit avansta taksit sınırına dair Merkez Bankası'ndan (TCMB) bir yazılı talimat gitmediği, sözlü yönlendirme yapıldığı öne sürüldü.

GRAM ALTINDA YENİ REKOR GELDİ! GRAM ALTINDA YENİ REKOR GELDİ!

EKONOMİ YÖNETİMİNDEN AÇIKLAMALAR

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Fatih Karahan "Kredi kartlarında düzenleme yapılması gerektiğini düşünüyoruz. Bu konuda birkaç fikrimiz var, çalışmalarımız sürüyor. Belirli bir aşamaya geldiğinde kamuoyuyla paylaşacağız." ifadelerini kullanmıştı.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek "Merkez Bankası'nın yapacağı birtakım çalışmalar var. Bu konular Finansal İstikrar Komitesi'nde gündeme geldi. Limit belirlerken, gerçekten gerçekçi beyan ve belgeye dayalı olması, ikincisi bu limitlerin bütünlük arz etmesi. Yani her banka kendi kafasına göre bir limit belirlemesi şeklinde değil. O konulara çalışacağız. Ama yaptığımız, sonuçlandırdığımız bir çalışma yok. Önümüzdeki dönemde hiçbir sürpriz yapmadan, piyasaları bozmadan bu konuları çalışacağız" demişti.

-Haber Merkezi-

Editör: Mehmet Ali Atalay