Füzeler yok edildi! Karadeniz kıyısında şimşekler çarpıştı Füzeler yok edildi! Karadeniz kıyısında şimşekler çarpıştı

HABER: FARUK ÇİDEM

Kahramanmaraş’ta yaşanan ve 10 ili etkileyen depremlerin ardından koruyucu aile olmak isteyen yada evlat edinmek isteyenler için Bolu Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’nden açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Deprem nedeniyle çocuklarımızın koruyucu aile veya evlat edinme yoluyla bakımını sağlamak isteyen vatandaşlarımız için duyuru yapılması gereği duyulmuştur. Aile ve yakınlarına ulaşılamayan çocuklarımız ilk olarak bakanlığımıza bağlı kuruluşlarımıza alınmakta, gerekli bakımları yapılmakta ve ailelerine ulaşma çalışmaları yürütülmektedir. Bu kapsamda hukuki durumları netleşmeyen çocuklar için koruyucu aile ve evlat edinme gibi aile odaklı hizmetler gerçekleştirilememektedir.

Koruyucu aile ve evlat edinme hizmetleri mesleki çalışma ve inceleme süresi (en az 3 aylık bir süreç) gerektirmekte olup söz konusu süreçler tamamlanmadan başvuran vatandaşlarımıza koruyucu aile ve evlat edinme statüsü verilmemektedir.

İlimiz özelinde hali hazırda depremzede ve refakatsiz olup koruyucu aile ve evlat edinme hizmetine uygun çocuk bulunmamaktadır. Ancak ilerleyen süreçlerde aile odaklı hizmetlerden faydalandırılması gereken depremzede olmayan çocuklarımız da dahil olmak üzere yasal mevzuat kapsamında il müdürlüğümüze başvurular alınmaktadır.

Yapılan başvuruların sadece depremzede çocuklar için değil koruma altına alınan tüm çocuklar için geçerli olduğu bilgisi kamuoyuna duyurulma ihtiyacı oluşmuştur.”