ÖZEL HABER: FARUK ÇİDEM – SEFA GÜNAY

Bolu’nun Semerkant mahallesi İmaret Sokak üzerinde bulunan 4 katlı Aktaş Apartmanı’nın zemin katında bulunan işyerinden bodrum kata giriş için zemin kesilerek merdiven yapıldı. Apartman sakinlerinden İsmail Bakır ve Mimar olan oğlu kesim işlemi yapıldığı sırada durumu Bolu Belediyesi’ne dilekçeyle bildirdi. Bakır, 2021 yılında verdiği dilekçeden bir sonuç alamayınca Bolu Belediyesi’ne ikinci kez dilekçe verdi. Dilekçeyi işleme alan yetkililer, binanın giriş katında bulunan işyerini mühürledi.

“SESİMİZİ KİMSE DUYMUYOR”

Zeminin kesilerek bodruma kaçak giriş yapıldığını söyleyen Bakır, “Aktaş apartmanından oğlumla birlikte 2021 yılında 2 daire satın aldık. Buraya 01.10.2021 yılında iskan verildi. İskan verildikten bir gün sonra kolonları bağlayan, binanın mukavemetini sağlayan zemin tabla kaçak olarak, herhangi bir tadilat projesi yapılmadan müteahhit ve dükkan sahibi tarafından kesildi. Burası kesilirken ben belediyeye müracaat ettim. Suç duyurusunda bulundum. 2023 yılının Şubat ayına kadar herhangi bir işlem yapılmadığını gördükten sonra ikinci bir dilekçe vermek zorunda kaldım. Normalde bina krokisinde merdiven yok. Olmamasına rağmen bodruma kaçak giriş yapılmıştır. Binamız tamamen yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya. Binada oturan sakinler olarak ortak karar aldık. İsyan halindeyiz. Bizim sesimizi kimse duymuyor” dedi.

“AİLELERİN CANI TEHLİKEDE”

CİPS PAKETİNDEN UYUŞTURUCU ÇIKTI CİPS PAKETİNDEN UYUŞTURUCU ÇIKTI

Yapılan işlemle binanın mukavemetinin zayıfladığını belirten Bakır, “Dilekçeyi de benim oğlum verdi. Kendisi İstanbul Mimarlar Odası’na kayıtlı mimar. Bizzat yerinde gördüğü için kendisi müracaat etti. Binanın mukavemetinin zayıfladığını söylüyor. Biran önce binaya güçlendirme yapılmasını istediği halde bugüne kadar ne müteahhitten ne de belediyeden herhangi bir işlem yapılmadı. Bizim malımız çok önemli değil ama burada 12 aile oturuyor. Bu ailelerin canı tehlikede. Bunun vebalini kim verecek?” diye konuştu.

“DERDİMİZ İŞYERİ DEĞİL”

İşyeriyle bir sorunları olmadığını ve binanın eski haline döndürülmesini isteyen İsmail Bakır, “Bu dilekçeme istinaden yetkililer söz konusu işyerinde iki tane giriş kapısı olmasına rağmen kapılardan birisi belediye yetkilileri tarafından mühürlendi. Ancak ikinci kapıdan müşteriler giriyor. Faaliyet hala durmadı. Bu konuda şikayetçiyim. Belediye yetkilileri neden görevlerini düzgün yapmıyor. Bu konuyla ilgili de savcılığa suç duyurusunda bulunacağım. Bizim işyeri sahibiyle de bir sorunumuz yok. Bizim derdimiz binanın eski haline geri getirilmesi” ifadelerini kullandı.

12 AİLE DİKEN ÜSTÜNDE YAŞIYOR (2)