Kırkpınar'da dereceye giren pehlivanlar Mehmet Yeşil Yeşil, Süleyman Başer, Özkan Yılmaz, Yunus Emre Yaman ve Yıldıray Akın, Esentepe Güreş Sahasında güreş severlerle buluşacak. Tüm Türkiye'den katılımın beklendiği etkinlikler, Bolu Gerede'ye pehlivanlar ve sporseverlerin akın etmesine neden olacak. Gerede Belediye Başkanı Mustafa Allar, "Güreş sahasının durumu çok iyi. Güreşlerin sağlıklı bir biçimde yapılabilmesi için gerekli olan tüm hazırlıklar yapıldı. Nisan ayından bu yana düzenli ilaçlamalar gerçekleştiriliyor" dedi. Başkan Allar ayrıca, Esentepe Yağlı Güreşleri'ni Türkiye'nin en büyük güreş organizasyonu olan Edirne Kırkpınar Yağlı Güreşleri'ne alternatif olarak nitelendirdi ve "Güreş severlerin bu müsabakaları izlemek için Türkiye'nin dört bir yanından gelmesini bekliyoruz. Katılımcılar aynı zamanda Gerede'nin güzelliklerini de keşfetme fırsatı bulacaklar." şeklinde konuştu.

Türkiye, UEFA ülke puanı sıralamasında İskoçya ile farkı açtı Türkiye, UEFA ülke puanı sıralamasında İskoçya ile farkı açtı

Bu yıl da altın kemer kazanmış pehlivanların katılacağı yağlı güreşlerin yanı sıra, Ramazan Dede Camii'nde Kuran-ı Kerim ziyafeti ve Mevlid-i Şerif programı da düzenlenecek. Güreş ağalığı ihalesi ise 550.000 TL ile en yüksek teklifi veren ASP Assan Grup Yönetim Kurulu Başkanı Emin Öner'e verildi.

Öner, "Ailemizle birlikte bu güreşleri desteklemenin ve ata sporumuza katkıda bulunmanın heyecanını ve mutluluğunu yaşıyoruz." dedi. 10:00'da başlayacak olan yağlı güreşler, 18:00'a kadar sürecek. Mevlid-i Şerif ve Kur’an-ı Kerim Tilaveti Programı ise saat 11:30'da Esentepe Ramazan Dede Camii'nde düzenlenecek.

HABER:İlhan DURAK