MENGE’DE BUDAMA EĞİTİMİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ MENGE’DE BUDAMA EĞİTİMİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Ticaret ve Sanayi Odası konferans salonunda düzenlenen sempozyuma Vali Erkan Kılıç, Gerede Kaymakamı Cengiz Ayhan, Garnizon Komutan Vekili Piyade Komando Albay İslam Can, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Türker Ateş, Kaymakamlar, İl Müdürleri ve Sivil Toplum Örgütleri temsilcileri katıldı.

“DENETLERİMİZ DEVAM EDİYOR”

Erişilebilirlik İzleme ve Denetleme Komisyon Üyesi Esra Bozkulak, katılımcılara yapılan denetimler hakkında bilgi verdi. Engelli vatandaşların yaşama daha rahat katılabilmeleri adına kurum ve kuruluşları alması gereken önlemlere değinen Bozkulak yaptığı konuşmada;  “Erişilebilirlik herkesin istediği her yere ve her hizmete bağımsız ve güvenli olarak ulaşabilmesi ve bu hizmetleri kullanabilmesidir. Biz 2017 yılından itibaren Valiliğimiz bünyesinde oluşturulan komisyonla birlikte denetimlerimize devam etmekteyiz. Türkiye’nin her yerinde her haftanın Çarşamba günü denetimler yapılmaktadır. Komisyonumuz,  Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Müdürlüğü,  Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Müdürlüğü ve engellilerle ilgili konfederasyonlardan temsilcilerden oluşur. Çalışmalarımız yıllık izleme ve denetleme programımız dahilin de ilerler. Herhangi bir talep ya da başvuru olduğunda da denetlemelerimiz devam eder” dedi.

“İDARİ PARA CEZASI UYGULANABİLYOR”

Formda belirlenen noktalara uyulmadığı halde idari para cezasının uygulanacağını belirten Esra Bozkulak; “Erişilebilirlik izleme ve denetleme formlarımız binalar ve açık alanlar için değişiklik göstermektedir. Formda belirlenen maddelerde nokta işaretli olanlara uyulmadığı takdirde idari para cezası uygulanmaktadır. Gerekli bütün şartlar uygun olduğunda erişilebilirlik belgesi alınabilir. Formlar binalar için erişilebilirlik izleme ve denetleme formu, açık alanlar için yaya kaldırımları, yaya geçitleri, duraklar, otoparklar ve toplu taşıma araçları için farklı farklı erişilebilirlik izleme ve denetleme formları mevcuttur” şeklinde konuştu.