Kayaların altında can verdi Kayaların altında can verdi

HABER: Berfin MUTLU

Bolu Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı Başkanı Cihan Özkalem, çocuk ve gençleri olumsuz etkileyen ‘kanlı para’ oyunlarını eleştirerek bu tür gereksinimlere yönelik geliştirdikleri proje ve ürünlerden bahsetti.

Başkan Özkalem, konuya yönelik açıklamalarında şu ifadeleri kullandı;

“Ülkemizin en büyük zenginliği genç ve dinamik bir nüfusa sahip olmasıdır. Nitekim 20 milyona yakın evladımız örgün eğitim kapsamında öğrenim hayatına devam etmektedir. Bugün itibariyle 100. yılına girdiğimiz cumhuriyetimizin de en büyük güvencesi, bu genç kuşağın varlığıdır. Ancak bu durum sorumluluklarımızı katbekat artırmaktadır.

Son günlerde gerek sosyal medyadan gerekse de eğitimci arkadaşlarımızdan almış olduğumuz bilgiye göre evlatlarımız vücut bütünlüklerine zarar veren oyunlar oynamaktadır. Bunların başında demir para eşliğinde oynanan ve yavrularımızın ellerinde ciddi yaralar meydana getiren “kanlı para” oyunudur. Uzmanlar, kan akmasına neden olan bu oyunun bulaşıcı hastalıklara ve enfeksiyon hastalıklarına neden olabileceğini belirtmektedir. Dolayısıyla bir fenomen haline gelen bu oyunun masum ve kabul edilebilir bir yanı yoktur.

Açık bir şekilde söylememiz gerekir ki bu ve benzeri oyunların kaynağı ülke sınırlarımız değildir. Yavrularımız bu oyunu, maalesef birçok olumsuzluğun, ahlaksızlığın, edepsizliğin kaynağı ve paylaşım merkezi olan Tiktok uygulamasında görerek öğrenmektedir. İçinde bulunduğumuz süreçte hiçbir şeyin tesadüf olmadığı gibi bu tür oyunların çocuk ve gençlerimize benimsettirilmesi de sosyal bir mühendisliğin parçasıdır. Yukarıda bahsettiğim oyun bunlardan sadece biridir. Özellikle sosyal medya ve dijital ortamlar aracılığı ile evlatlarımıza oyun masumluğu adı altında sunulan içerikler, yetkililer tarafından her yönüyle incelenmeli ve denetimden geçirilmelidir.

Evlatlarımızın Oyun İhtiyaçlarını Karşılayacağız”

Evlatlarımızın oyun oynama ihtiyaçları, onların en tabii gereksinimleridir ve sonuna kadar desteklenmelidir. Bu noktada Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı olarak onların her an yanındayız. Şu ana kadar çocuk ve gençlerimizin bu tür gereksinimlerine dönük oldukça beğenilen etkinlik, proje ve ürünler geliştirdik. Ocaktabul, Bilgiakını, Odak 2023, ÜOUZEM gibi çalışmalarımız bunlardan sadece birkaçıdır.

Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılında, diğer bir ifadeyle Türkiye Yüzyılın’da kaybedecek, unutulacak, görmezden gelinecek bir tane dahi evladımız olamaz, olmamalıdır. Bu düşüncelerle çocuklarımızı ve gençlerimizi bu tür zararlı oyunlarından uzak tutup kalbini ve aklını doyuracak oyunlarla buluşturmalıyız. Geleceğimiz ancak bu yolla teminat altına alınabilir” dedi.