HABER MERKEZİ

Eğitimiş Sendikası,Birleşik kamu-iş konfederasyonu Bolu İl Başkanı Erkan KORKMAZ, Anayasa Mahkemesi (AYM) tarafından yüzde 2 sendika barajının iptal edilmesine ilişkin yaptığı açıklamada,

 “Anayasal örgütlenme özgürlüğünü onarılamaz şekilde yaralayacak %2 sendika barajı Anayasa Mahkemesi (AYM) tarafından iptal edilmiştir. Kamu çalışanlarının sendika seçme iradesi Anayasa Mahkemesi tarafından gerçek sendikalara iade edilmiştir.

AYM, sendikalar arasında yasa eliyle eşitsizlik yaratacak ve alternatif sendikalara üye olan kamu görevlilerini tekel sendikalara mahkûm edilmesine dur demiştir’’ şeklinde konuştu.

Cemil Sarıcı'dan 23 Nisan Mesajı Cemil Sarıcı'dan 23 Nisan Mesajı

‘’EN ÇOK YANDAŞ SENDİKALAR ÜZÜLDÜ’’

Korkmaz, yüzde 2 barajının iptal edilmesine en çok yandaş sendikaların üzüldüğünü söyleyerek, ‘’İktidarının ve yandaş sendikaların sendikal özgürlüklere doğrudan müdahalede bulunan ve uluslararası emek mücadelesine ve sınıf mücadelesine kara bir leke çalacak olan %2 barajının iptal edilmesine en çok yandaş sendikalar üzülmüştür.

Yandaş sendikalar ve konfederasyonlar bilmelidir ki; bu mızrak bu çuvala sığmıyor. Hukuki durum ortadayken teklifin yasalaşması halinde Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edileceği kesindi ve boş bir hayal kurmuşlardı. Dolayısıyla malum sendikalarında üye kayıpları her geçen gün artmaya devam edecektir.

AYM’nin %2 barajına ilişkin gerekçeli kararı Resmi Gazetede yayımlandı. Kanunda özetle; kurulduğu hizmet kolunda üye sayısı ile %2 barajını aşan sendikaların üyelerine Toplu Sözleşme İkramiyesi ödenecek olup üye sayısı barajın altında kalan sendika üyelerine ise sendika tazminatı ödenecektir.

AYM,  kamu emekçilerinin sendika üyesi aidatlarının kamunun bütçesinde karşılanmasının “sendika üyesi olmaya ya da olmamaya zorlama” olarak değerlendirmiştir. Sonuçta iptal kararı sonrası, artık sendika üyesi memurların tamamı 537,93 TL yerine aylık 190,21 TL alacaklardır.  Gerekçeli karar hemen uygulanırsa, ay ay ödeme yapıldığından bu ay kesintiden daha fazla ödeme yapılmayacaktır.

Bu karar, sendikacılığı üyelerine kazanım elde etmek için değil sadece aidat toplamaktan ibaret gören yandaş sendikacılık kavramını kamu emekçilerinin gündemine sokan anlayışa ders niteliğinde olmuştur. “sendika katkı payı” adıyla ödenmeye başlanan, halen “toplu sözleşme ikramiyesi” adı altında ödeme yapılması uluslararası sözleşmelere aykırıdır’’ dedi.

‘’%2 BARAJINI ISRARLA SAVUNMALARI UTANÇTIR’’

Anayasa’ya ve sendikal özgürlüklere aykırı olan yüzde 2 barajının yandaş sendika ve konfederasyonların ısrarla savunmalarının utanç yarattığını belirten Korkmaz, ‘’AYM kararı ile tamamen gündemden çıkmış olan bu anti demokratik tartışmaların tekrar gündeme gelmesi, hükümet politikalarını koşulsuz şartsız destekleyen, üyelerinin çıkarlarını korumak bir yana kapalı kapılar ardında pazarlık yapan sarı sendikalardan başka hiç kimseye yarar sağlaması söz konusu değildir.

Memur ve memur emeklilerinin 2024-2025 yıllarındaki mali ve sosyal haklarının belirleneceği 7. Dönem Kamu Toplu Sözleşmesi görüşmelerinde 4 milyon memur ve 2,5 milyon memur emeklisini ilgilendiren sözleşme sürecine ilişkin de kamu emekçilerinin talepleri görmezden gelinmişti.

O gün de bugün de iktidar ve yandaş konfederasyonlar, emeğiyle geçinmeye çalışanları ve kamu emekçilerini açlığa ve yoksulluğa mahkum etmiştir.

%2 sendika barajı uygulamasının baştan bu yana Anayasaya, sendikal kanunlara ve uluslararası sözleşmelere aykırı olduğunu dile getirmiştik. Bu konunun haksızlığını ve hukuksuzluğunu yaklaşık bir yıldır her ortamda her platformda kamuoyunun önüne getirmiştik’’ ifadelerini kullandı.

‘’SENDİKAL HAK VE ÖZGÜRLÜKLERİMİZDEN ASLA TAVİZ VERMEYECEĞİMİZ’’

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu’nun yüzde 2 barajı ile onlarca sendikayı ve binlerce kamu çalışanını saf dışı bırakma çalışmalarını kabul etmeyeceklerini ekleyerek, ‘’ Bu yüzdelik oyunlar küçük sendikaları yok etmek ve yandaş sendikaların büyümesine katkı sağlamak için ortaya çıkarılmış bir oyundu. Ancak hukukun önünde hiçbir şey duramaz ve hukuksuzluğa da Anayasa Mahkemesi ‘dur’ demiştir.

Emek örgütü olarak tüm üyelerimizin taleplerini gerçekleştirmek için mücadeleyi yükseltmeye devam edeceğiz.

Sendikalar emek, sınıf, mücadele ve dayanışma örgütleridir. Gücünü işverenin ödediği aidatlardan değil üyelerinin gönüllük esasına dayalı olarak ödediği aidatlardan ve örgütlü mücadele ruhundan almalıdır.

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu olarak; %2 barajı ile onlarca sendikayı ve binlerce kamu çalışanını saf dışı bırakma çalışmalarını kabul etmediğimiz gibi sendikal hak ve özgürlüklerimizden asla taviz vermeyeceğimizi bir kez daha dile getiriyoruz” şeklinde konuştu.

Editör: Berfin MUTLU