Zengin protein ve D vitamini kaynağı olarak görülen soya fasulyesinin faydaları saymakla bitmiyor.

Soya fasulyesi, Asya kökenli bir baklagildir ve dünya genelinde önemli bir tarım ürünüdür.

Soya fasulyesi, yüksek protein içeriği ve çeşitli besin maddeleriyle bilinir.

Genellikle soya sütü, tofu, soya sosu ve tempeh gibi çeşitli yiyeceklerin yapımında kullanılır.

Aynı zamanda hayvan yemi olarak da kullanılır. Besleyici ve çok yönlü bir bitki olması nedeniyle, birçok kültürde popülerdir.Soya fasulyesi, bitkisel protein kaynakları arasında en zenginlerden biridir. Protein, kas gelişimi, dokuların onarımı ve genel vücut fonksiyonları için önemlidir.

Omega-3 yağ asitleri, kalp sağlığı için önemlidir ve soya fasulyesi, özellikle alfa-linolenik asit bakımından zengindir.Soya fasulyesi, kolesterol seviyelerini düşürebilecek ve kalp sağlığını destekleyebilecek fitosteroller içerir.

Migros'ta 23 Nisan indirimleri Migros'ta 23 Nisan indirimleri

Soya, bitki östrojenleri olarak bilinen izoflavonlar içerir. Bu bileşenler, osteoporoz riskini azaltabilir ve kemik sağlığını destekleyebilir.

Soya fasulyesi, sindirim sistemi sağlığı için önemli olan lif açısından zengindir. Lif, sindirim sürecini düzenleyebilir ve sindirim sistemi sağlığını iyileştirebilir.

Bazı araştırmalar, soya tüketiminin meme, prostat ve kolon kanseri riskini azaltabileceğini öne sürmektedir. Bununla birlikte, bu konuda daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Soya izoflavonları, menopoz döneminde sıcak basmaları gibi belirtileri hafifletebilir.

Haber Merkezi 

Editör: Berfin MUTLU