Kahramanmaraş merkezli depremlerin üzerinden iki aya yakın bir süre geçti. Bu süre zarfında devlet ve millet el ele vererek enkazın altından kalkmasını bildi. 50 bini aşkın canımızı kaybettiğimiz bu süreçte Mehmetçik de, depremin ilk gününden beri depremzedelere yardımını sürdürüyor.

Mehmetçik depremzedeler için yardım faaliyetlerinde

Depremlerin merkez üssü Kahramanmaraş başta olmak üzere afet bölgelerinde birçok yardım faaliyetinde bulunan Mehmetçik, depremzedeler için ekmek üretimi de yapıyor. Depremin 3. gününden itibaren Dulkadiroğlu'nda konuşlandırılan Denizli 11. Komando Tugay Komutanlığının seyyar sahra fırınında sabahın erken saatlerinde çalışmalara başlayan askerler hazırladıkları ekmekleri ilçedeki depremzedelere ulaştırıyor.

Mehmetçik ramazan pidesi de üretiyor

Komandolar, ramazan ayı nedeniyle depremzedeler için sıcak pide üretimi de yapıyor. Mehmetçik, Dulkadiroğlu ilçesi Erkenez Mahallesi'ndeki çadır kentte kalan depremzedeler için ramazan pidesi hazırlıyor. Komandolar, sahur vaktinde de depremzede vatandaşlar için sıcak ekmek üretimine devam ediyor. Mehmetçik, seyyar sahra fırınında günlük 1500 sıcak ekmek ve pide üretiyor. İftar saatinde vatandaşlara ailedeki birey sayısına göre ekmek dağıtılıyor.

"Devletimizin gücünü hissediyoruz"

Depremzede vatandaşlardan Bayram Demir, AA muhabirine, bir daha böyle afetlerin yaşanmamasını temenni ettiklerini belirtti.

Askerlerin halkın yanında olduğunu ifade eden Demir şunları söyledi: "Allah devletimizin, milletimizin, askerimizin, polisimizin gücünü ve kuvvetini artırsın. Her gün sıcak ekmek dağıtılıyor. Devletimizin gücünü hissediyoruz. Biz bundan çok memnunuz. Her gün sıcak ekmek dağıtımı yapılıyor. Allah Mehmetçiğimizden razı olsun." Yunus Yaşar ise askerlerin hazırladığı ekmekten aldığını belirterek, depremden sonra devlet ve milletin el ele vererek yaraları sarmaya çalıştığını ifade etti.