Bolu’da, mülkiyeti İl Özel İdaresine ait Alpagut mahallesindeki 3 bin 46 m2lik taşınmaz üzerine İzzet Baysal Vakfı tarafından okul binası yapılması programlanması nedeniyle ilgili taşınmazın imar durumunun ticari alandan çıkartılarak “eğitim tesis alanına” çevrilmesine izin verilmesine ve taşınmazın  imar durumunun Eğitim  tesis alanına çevrilmesine dair İGM Eğitim Kültür Sosyal Hizmetler Komisyonundan gelen rapor oy birliği ile kabul edildi.

Kamyon otomobilleri biçti! 2 ölü Kamyon otomobilleri biçti! 2 ölü

Eğitim Kültür Sosyal Hizmetler Komisyon raporuna göre; ilgili yere okul yapımı için Milli Eğitim Bakanlığı, İnşaat ve Emlak Genel Müdürlüğüne 5302 sayılı il özel idaresi Kanununun 64/d maddesi uyarınca 25 yıl müddetle tahsisinin yapılması uygun görüldüğü açıklandı.

İGM Eğitim Kültür Sosyal Hizmetler Başkanı Mustafa Nuri Gürsoy konu ile ilgili şu açıklamalarda bulundu.

“Bolu Merkez Alpagut mahallesi, Alpagutbey mahallesi,Kılıçarslan mahallesi Kalıcı Konutlar Bölgesi(Umutkent-Yaşamkent Mahallerini) kapsayan bölgede yeni yapılaşma ve nüfus artışları olduğunu  gözlemledik ve bahse konu bölgedeki mevcut okulların ihtiyacı karşılamakta zorluk yaşadıklarını, yaşayacaklarını tespit ettik.

Bolu’muzun büyük değeri, kıymetli İzzet Baysal Vakfımız; uygun bir alan temin edildiği takdirde 24 derslikli bir ortaokulu inşa edecekleri bilgisi ve sürece dair tüm bilgiler komisyonumuza ulaşmıştır.
Bolu Valiliğimiz başta olmak üzere, Milli Eğitim Müdürlüğü, İl Özel İdaresi ve paydaş kurumların gerekli resmi yazışmaların ardından komisyon üyelerimizle birlikte araştırma ve değerlendirmemizi tamamladık.

Okullaşma sürecinin bir parçası olmaktan, ticari alandan, eğitim alanına tahsis kararında imzamız olmasından Eğitim Komisyonu Başkan ve üyeleri olarak büyük bir memnuniyet duymaktayız.

Bu itibarla başta hayırsever kıymetli İzzet Baysal Vakfımıza, Bolu Valiliğimize, İGM Başkan ve üyelerimize, İl Özel İdaremize, İl Milli Eğitim Müdürlüğümüze ve sürecin bir diğer parçası olan Bolu Belediyesine teşekkür ediyorum. Bolu’muza ve eğitim camiamıza, öğrenci, öğretmen, veli ve yöneticilerimize hayırlı osun” dedi.

Muhabir: Berfin MUTLU