Astronotluk çocuklar için artık hayal değil Astronotluk çocuklar için artık hayal değil

Anma töreni, merhum İzzet Baysal’a saygı yürüyüşü ile başladı. Ellerinde İzzet Baysal’a olan sevgi ve özlemlerini dile getiren pankartlar taşıyan Üniversitemiz akademik ve idari personeli, öğrenciler ve vatandaşlar, İzzet Baysal Kültür Merkezi önünden Anıt Mezara saygı yürüyüşü gerçekleştirdi.

Merhum İzzet Baysal için önce kabri başında, ardından Tıp Fakültesi Konferans Salonunda tören düzenlendi. Törene; Bolu Valisi Erkan Kılıç, Bolu Milletvekilleri Yüksel Coşkunyürek ve Türker Ateş, Bolu Tugay ve Garnizon Komutanı Tnk. Komd. Alb. Cavit Nartop, Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, Cumhuriyet Başsavcı Vekili Bülent Bilgin, Rektörümüz Prof. Dr. Mustafa Alişarlı, İzzet Baysal Vakfı Başkanı Ahmet Baysal ve mütevelli heyet üyeleri, kamu kurum ve kuruluşlarının bölge ve il müdürleri, siyasi parti ve STK temsilcileri, hayırsever iş insanları, akademik ve idari personel, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Vali Kılıç: “Bolu deyince akla İzzet Baysal gelir.”

Bolu Valisi Erkan Kılıç ise merhum İzzet Baysal’ı rahmet, minnet ve şükranla anarak konuşmasına başladı. Merhum İzzet Baysal’ın Bolu ve ülkemiz için örnek bir hayırsever olduğunu dile getiren Kılıç, Bolu deyince akla merhum İzzet Baysal’ın geldiğini vurguladı. İzzet Baysal’ın eserlerinin Bolu’nun her yerinde ve Boluluların hizmetinde olduğunu belirten Vali Kılıç, İzzet Baysal Vakfı’nın da O’nun izinden gittiğini hatırlattı.

Ahmet Baysal, törene katılanlara şükranlarını sundu

Vali Kılıç’ın ardından söz alan İzzet Baysal Vakfı Başkanı Ahmet Baysal, duygulanarak yaptığı konuşmasında, merhum İzzet Baysal’ın her şeyini karşılıksız olarak Bolululara verdiğini; Boluluların da bunun değerini bilerek O’na sevgi ve saygılarını eksik etmediklerini kaydederek, törene katılanlara şükranlarını sundu.

Merhum İzzet Baysal’a ithafen okunan hatimlerin duası yapıldı

Konuşmalardan önce İlahiyat Fakültesi’nden Dr. Öğr. Üyesi Bilal Atik, Kur’an-ı Kerim tilaveti sundu. Konuşmaların ardından ise Bolu Müftüsü Hüseyin Demirtaş, merhum İzzet Baysal’a ithafen okunan Hatm-i Şeriflerin duasını yaptı. İzzet Baysal’ın kabri, başta kıymetli yeğeni İzzet Baysal Vakfı Başkanı Ahmet Baysal olmak üzere Bolu protokolü, Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi ailesi ve Bolulular tarafından çiçeklerle bezendi ve dualar edildi. Ardından Ahmet Baysal’ın değerli eşi Solmaz Baysal da kabri başında rahmet ve şükranla anıldı.

Tıp Fakültesi Konferans Salonunda düzenlenen törende, İzzet Baysal Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Meterelliyöz, vakıf adına bir sunum yaptı. Sunumun sonunda Mustafa Meterelliyöz’e Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Coşkun Karaca tarafından çiçek takdim edildi. Üniversitemiz Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü tarafından hazırlanan “Mütevelliler Dilinden İzzet Baysal” adlı belgesel film tekrar gösterildi.

Uluslararası yayın yapan akademisyenlerimize, İzzet Baysal Vakfı’ndan ödül

İzzet Baysal Vakfı tarafından uluslararası yayın yapan akademisyenlerimize her yıl 5 Mart merhum İzzet Baysal’ı Anma Günü’nde verilen geleneksel ödüller, Bolu protokolü ve İzzet Baysal Vakfı Mütevelli Heyet Üyeleri tarafından takdim edildi.  Uluslararası yayın yapan 62 akademisyene İzzet Baysal Vakfı takdir belgesi ve para ödülü verildi. Haber Merkezi

İzzet Baysal Vakfı ve İl Sağlık Müdürlüğü arasında Esin Baysal Aile Sağlığı Merkezi yapım inşaatı ve İl Sağlık Müdürlüğü’ne bağlı hastanelerde kullanılmak üzere tıbbi cihaz teminine ilişkin 2 protokol imzalandı. Protokoller, Bolu Valisi Erkan Kılıç, İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Abdullah Danışman ve İzzet Baysal Vakfı Başkanı Ahmet Baysal tarafından imzalandı.

Editör: Berfin MUTLU